Thread: ANIME-uri
View Single Post
Old 06 Jun 2003, 22:11   #41
Death Angel
Novice
 
Death Angel
 
Join Date: Jun 2003
Location: The Depths Of Chaos
Posts: 11
Mi-a fost mare sila sa stau sa citesc tot ce e scris pe aici. poate o s-o fac si revin cu un post. Eu sunt priten cu Dayane si Urfe, de fapr noi 3 si inca 86 de oameni facem parte din alt forum care este specializat pe acest gen de animatie.

Eu nu stiu ce anime ati vazut voi si care este nivelul vostru de intelegere, dar din cate am inteles citind pe sarite....nu-i la nivelul nostru.(scuze daca e sa jicnesc pe careva, dar asta a fost prima impresie, iar prin nostru ma refer la cei 3) Deci voi faceti exact aceeasi greseala ca oricare om: va uitati la anime ca la un desen obisnuit sau cautati realitate Mai oameni buni nu gasesti realitate nici in Tom si Jerry si in nici un desen animat(ex. a fost aleatoriu). Pai animele sunt facute special pt. cei care inteleg un mesaj spus mai mult sau mai putin subtil.

NoOne ma bucur ca ai vazut Samurai Deeper Kyo, de fapt asta e seria la care ma uit eu acuma . Sunt curios de unde o ai. Aici ai dreptate ca exista o realitate in acest anime, dar este printre putinele. Anime cu o oarecare rezonanta istorica au si o parte de realitate, dar daca te uiti la anime precum : Guyver, Bubblegun Crisis, Neon Genesis Evangelion, X:1999, GITS , DBZ/GT , etc in astea nu poti sa ai relitate . Sunt genul SF sau genul Actiune care nu au nici o legatura cu ce a fost sau ceea ce este. Poate BubbleGum Crisis cu boomeri, ca vad ca japonezii deja au inceput sa fabrice roboti cu un AI destul de dezvoltat.

Sunt de acord cu draga mea prietena Diana, cand spune ca anime sunt o oaza de evadare. De fapt pe forumul nostru s-a dezbatut pe acest subiect mult timp.

As mai scrie, dar nu mai am timp, dar promit ca revin cu alte idei, dar intre timp impatimiti acestui gen pot accesa forumul nostru la :http://www.roanime.board.dk3.com

Bafta pana data viitoare
__________________
The Death Angel will watch over you
Death Angel is offline   Reply With Quote sendpm.gif