View Single Post
Old 11 Sep 2015, 21:02   #42
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 536
Sa amintim si despre lungmetraje englezesti, daca am vorbit de serialele lor.
Mr. Bean! Se stiu prea bine filmele cu el. La fel, seriile de filme cu Inspector Clouseau (pantera roz), Carry on (macar doua excelente sa amintesc: Carry on Cleo (1964), Carry on Abroad (1972) ), si chiar primul film din seria On the buses (primul din cele trei e o comedie joviala), toate sunt serii ce plac la diferite categorii de spectatori.

Norman nu mai are nevoie de prezentare. De aceea am sa spun despre un film mai putin cunoscut:
There was a crooked man (1960)
In acest film Norman e un tip sarac, ajuns in lumea interlopa, devenind, mai intai, un spargator de banci, iar apoi un fals general american care ii propune unuia o afacere si acesta din urma se alege doar cu bombardarea orasului sau, dupa care falsul general pleaca.
Desi e unul din filmele care il prezinta pe Norman in roluri de om ajuns la maturitate, mai sunt si alte cateva poante facute in stilul dragut care l-a consacrat pe actorul englez.

Heavy Weather este o ecranizare foarte frumoasa dupa Wodehouse (a romanului omonim) cu Peter O Toole.

O specialitate englezeasca pare si filmul despre tarisoare mici - Passport to Pimlico (1949), un film excelent cu incurcaturi neasteptate si foarte distractive.
Din aceeasi categorie mai face parte si The Mouse That Roared (1959), cu P. Sellers, foarte simpatic in multe roluri.
Si un ps: o exceptie pentru ca e un film de exceptie - Million Dollar Legs (1932), cu W.C.Fields, unul din pionierii si numele mari ale comediei, alta distractie garantata.

De la Monty Python spun doar de The Meaning Of Life.
J. Cleese, un actor excelent, este o alta mare personalitate britanica din lumea filmului. Iata cateva filme remarcabile:
Romance with a Double Bass - 1974, dupa o mica povestire de Cehov in care ne arata aspiratiile aristocratice ale muzicantului Smacikov. Delicios filmulet!
J. Cleese, care ne ramane in amintire cu admirabile reusite, ne mai ofera si filmul Clockwise.
Avantajul de a fi adult sau de a gandi matur iti confera posibilitatea sa razi la tot ce misca in acest film.
O comedie la care tin foarte mult, un elixir ca vinul, valabila si astazi cand toata lumea e in criza, cea mai mare criza, criza de timp.
E o incredibila cursa contra cronometru si una din cele mai simpatice comedii facute vreodata, un film pentru toate varstele!
Multe din replici raman intiparite in memoria spectatorului.

Dintre cele mai bune prestatii in care l-am vazut se numara si The Taming Of The Shrew (BBC), rol excelent jucat, in spiritul piesei lui Shakespeare.
Si ar mai fi de mentionat despre el cele doua seriale de dinainte de M. P. in care a jucat, unde il intalnim alaturi de cel de la Goodies, seriale de care deja am vorbit.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif