View Single Post
Old 14 Feb 2024, 10:18   #250
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
Du hast gesagt, dass du mich liebst - Ai spus că mă iubești (2006)

Deși are happy end, ca la americani, deși nu este o comedie, ci o dramă profundă, generală, pe mine m-a făcut mult să râd, ca în foarte multe alte cazuri, comentariul filmului de pe imdb, unicul de până acum.
Dacă vrei să observi, observi multe în film, dar permiteți-mi să trec de poveste și să vorbesc despre vreo două lucruri din spatele ei, trecute îndeobște cu vederea, care mi-au sărit în ochi, frapează, deși nu reprezintă obiectul principal al filmului, nu e adus chiar deloc la vedere în mod insistent.

De altfel și muzica lentă de pian care însoțeste filmul induce, printre altele, și acest lucru, o muzică ce dă impresia aparentă de liniște, dar ce înșelător e totul. Ea dă ideea de trecere a vieții fără a putea interveni, doar privind-o ca un spectator (a propriei vieți), fiind în ton cu întrebările pe care și le pune personajul și cu deliberarile lui (unele contrariază, deoarece astepți cultura, educația europeană, spre care tindem, să-și spuna cuvântul).

Într-un fel personajul e penibil, căci după o viață nu știe ce are de făcut la o vârstă la care ar trebui să știe. E omul uituc, dar astăzi, cum e și exemplul personajului, după toată experiența capatată, nici chiar așa!
Așadar, contradictoriul pleacă din om, din interiorul lui, atâta timp cât nu mai știi valorile, nu mai știi ce vrei, nu mai știi încotro s-apuci.
Pe scurt, se distinge clar (de pe ecranul meu), fără surle si trâmbițe, singuratatea înfiorătoare a omului actual și viața lui plină de nimic. Și la acestea mă refeream atunci când spuneam de uitucenie. Bine că n-a uitat esențialul și, astfel, o poate lua de la capăt.
Sunt multe întrebări în film care așteaptă răspunsul fiecaruia, un film ce (poate) stârnește comentarii aprinse.

Ca poveste, în două rânduri, o înotătoreasă ieșită la pensie de ceva vreme din viața sportivă, se îndrăgostește de un bărbat cu 20 de ani mai tânar decât ea, devenit (alături de ea) un romancier de succes, fapt urmat de consecințele ce decurg din acest lucru și de descoperirile făcute de femeie asupra sinelui și a partenerului ei.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif