Thread: Prometheus
View Single Post
Old 13 Jun 2012, 06:46   #19
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Liviu-:
Cum pot fi capabili de asta cand se poate verifica usor pe wikipedia ca o concentratie de 3% a CO2 in atmosfera nu te omoara in doua minute, ba chiar are niste efecte foarte suportabile, iar concentratia letala e cam de 3 ori mai mare?

Si asta este cel mai important aspect sau back-story-ul care duce acest film si ideile din spatele sau? Nu a zis nimeni ca filmul nu are hibe dar nici una din aceste hibe nu afecteaza in mod direct conceptul acestui film si simbolistica sa. Daca suntem in stare sa iertam greseli de scenariu sau de situatie din alte filme doar pentru ca ideile in sine ne dau pe spate de ce n-am putea sa o facem si aici? Asta desigur, daca nu avem ceva cu "creationismul" in sine...

Cat despre teorii, nu incearca nimeni sa gaseasca cine stie ce simbolism in filmul asta numai ca sa-l faca mai bun. Pur si simplu cam tot ce se discuta pe acel forum dar si pe altele apare in film. Din pacate, oamenii se lasa inselati de aparente si nu stau sa digere si sa se gandeasca dincolo de poveste. Sa fim seriosi... filmul are parti "stupide", filmul are o poveste super-simpla... dar toate astea acopera adevaratele intentii ale filmului. Si cum poti spune ca acestea nu exista in film cand se vad cu ochiul liber si fiecare sursa informativa da indicii ca acele teorii nu sunt doar niste bazaconii... Partea a doua va confirma acest lucru 100%.

Blade Runner are la baza o poveste mai mult decat simplista iar daca stai sa despici firul in patru si sa analizezi strict povestea de suprafata atunci vei realiza ca multe lucruri nu prea au sens. (cam de asta s-au legat si masele si mai marii critici prin '82... bine ca au fost o parte care au tinut de film sa nu se duca de tot la vale) Ceea ce e fascinant la Blade Runner este mesajul, ideea, simbolistica si mitologia din spatele povestii. Alien are la baza o poveste mai mult decat cliseica, are si el hibele lui si a lasat saracul mai multe intrebari fara raspuns decat Prometheus. Tot din aceasta cauza a comentat lumea si atunci. "Scenariu slab" "Scenariu incoerent" "Pacat de efectele vizuale" "O gramada de intrebari inutile fara raspuns" sau "Un film mult prea pretentios pentru mase si mult prea infantil pentru fanii art-house. Un film ce si-a pierdut identitatea"... Iata Alien si Blade Runner unde au ajuns dupa mai mult de 3 decenii..

Interesant, pentru ca daca e sa analizam si alte filme si am da atentie tuturor greselilor acceptabile am duce fiecare film la rang de "porcarie". Aici as putea adauga District 9, The Dark Knight, Alien, Aliens, The Prestige, Jurassic Park, The Matrix, Inception sau Star Trek.

Cat despre viitorul acestei francize.... Suna foarte foarte bine. Nu stiu de unde s-a tras concluzia ca acest film nu va imbatrani deloc bine... Toate faptele dovedesc contrariul...

Hattifnatt, Redy si Liviu... as putea sa copiez si eu 1000 de recenzii sau articole pozitive fata de Prometheus. E mai usor sa te iei de chestiile de suprafata. Ca sa nu mai zic ca multe din "hibele" gasite sunt "hibe" pentru ca gogomanii astia nu si-au dedicat 5 minute sa puna cap la cap tot ce se intampla in film. IMDB e o sursa importanta... Sigh.

Last edited by rifa : 13 Jun 2012 at 06:54.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif