Thread: Prometheus
View Single Post
Old 12 Jun 2012, 23:14   #14
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Redy:
Originally Posted by rifa:
Filmul are minusuri, dar per total... este un viitor clasic.

Nu, nu va fi.

Va fi la fel cum e si Alien 3, adica nu prea.

Originally Posted by Redy:
Ca nu conteaza.

Inca n-am vazut video-ul si nu sunt sigur la ce se refera, deci nici la ce te referi tu. In schimb am intrat putin pe forumul ala si e amuzant cum se despica firul in patru si se cauta nu stiu ce simboluri si intelesuri ascunse. Cum poti cauta simboluri si intelesuri intr-un film cu un scenariu atat de slab? Cum ar putea fi in stare sa puna nu stiu ce intelesuri ascunse cand au mai multe gauri in scenariu decat economia Greciei? Cum pot fi capabili de asta cand se poate verifica usor pe wikipedia ca o concentratie de 3% a CO2 in atmosfera nu te omoara in doua minute, ba chiar are niste efecte foarte suportabile, iar concentratia letala e cam de 3 ori mai mare? Cum sa-si dea aia casca jos atat de repede cand orice microorganism de pe alta planeta te poate infecta intr-o secunda? Gaurile de logica si neacuratete stiintifica sunt nenumarate si ar trebui sa stau toata noaptea pentru a le enumera. Sunt de acord cu Redy (chiar daca poate se referea la altceva)... chiar nu conteaza toate discutiile alea "inteligente".

Mi-a placut filmul, as fi vrut sa-mi placa si mai mult, il asteptam de la primul trailer, dar buba scenaristica e atat de mare incat nu poate fi ignorata. Discrepanta intre potential si produsul finit e mult prea mare.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif