Thread: Prometheus
View Single Post
Old 10 Jun 2012, 11:39   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eu inca astept sa apara studiul care spune ca 3D-ul iti distruge ceva componenta vitala a organismului si trebuie interzis in salile de cinema.

Pandorum e un film fain, chiar daca multor critici nu le-a placut. Dar eu nu am fost dezamagit de Prometheus, ba chiar din contra, am fost placut surprins. E drept ca nu aveam pretentii prea mari, dat fiind ca Sir Ridley nu s-a mai aventurat pe teritorii necunoscute de ceva vreme si citisem cate ceva despre cum a fost receptionat Prometheus.

Mi-au placut atmosfera si imaginea filmului, mi-au placut momentele cheie, mi-a placut de David. Nu mi-a placut exagerat de mult paralela cu Alien in anumite parti, si mi s-au parut usor jenante vreo doua-trei replici/scene. Dar mi-a fost usor sa trec peste ele, poate si fiindca am dorit sa o fac, astfel ca per ansamblu chiar am ramas cu o impresie pozitiva la final.

Am vazut ca multi critici s-au plans ca filmul pune intrebari pe care nu le raspunde, dar nu am resimtit acest lucru. Mitologia pe care o creaza/completeaza a oferit macar cateva clipe fascinante si a lasat "puncte puncte" acolo unde le era locul. Poate cea mai importanta chestiune, pentru mine ca fan al universului, a fost ca am avut ce discuta dupa Prometheus, vis-a-vis de cum se leaga elementele noi in constelatia cunoscuta si care e cauzalitatea unor evenimente.

Ca sa sintetizez, da, putea fi mai bun, dar si asa m-a convins atunci cand a trebuit sa o faca.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif