Thread: Prometheus
View Single Post
Old 10 Jun 2012, 00:35   #1
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Prometheus

DEZAMĂGITÓR, -OÁRE, dezamăgitori, -oare, adj. Prometheus. Sursa: DEX '12 (2012)

Scenografia este ok dar nimic spectaculos si cu siguranta mai aproape de Robin Hood decat Kingdom of Heaven sau Black Hawk Down. O imagine curata care nu evoca absolut nimic.

Sunetul si muzica, aproape inexistente. Cea mai interesanta parte din soundtrack este aceea cand "tema" tehnologiei extraterestre apare in film. Prea putin, mult prea putin. Bubuitul motoarelor la un nivel exagerat nu conteaza in ceea ce ma priveste ca un plus in materie de sunet. Elementele "horror" sunt putine si multe din ele sunt subtiate ca impact din cauza evenimentelor propriu-zise. O singura scena mi s-a parut a se ridica peste media filmului dar pana si acea scena isi pierde din efect datorita scenariului hilar. Nu simti, si nu iti pasa, daca se intampla ceva cu un personaj sau altul.

Scenariul este poate unul dintre cele mai incoerente scenarii dupa seria Transformers. Inceputul filmului nu are legatura cu mijlocul iar mijlocul are foarte putin de a face cu sfarsitul. Sunt introduse diverse teme "de gandire" doar prin 2-3 replici venite de la personaje fara personalitate de care nu ne pasa si care au putina justificare pentru a fi in respectivele situatii. Nu imi imaginez ca scenariul are mai mult de 20 de pagini, incluzand revizuirile ulterioare.

Actorii joaca bine pentru ce au de mestecat, toti sunt ok. Noomi Rapace mi s-a parut ca a avut cea mai buna interpretare dar asta este si pentru ca a avut si mai mult dialog decat altii. Oamenii de pe ecran nu au absolut nimic in comun cu cei din sala de cinema si astfel nu se poate crea o conexiune care sa ridice filmul la un nivel superior de placere a vizionarii lui.

Prometheus este Transformers 2 deghizat in prequel de Alien. Personal, mi-a placut mai mult Pandorum decat Prometheus, ca look, ca design, ca actiune, ca suspans si ca rezolutie.

3D-ul a fost ok dar nu cred ca il prinde pe Ridley Scott pentru ca filmele lui au un stil mai "cinematic" decat unul real. 3D-ul nu ajuta daca nu ai ceva deosebit de aratat si decorurile gri-negre sunt la fel de interesante in 3D ca si filmarea unor blocuri.

Din pacate cred ca James Cameron este unul din putinii(foarte putini) regizori care stiu ce sa faca cu 3D-ul si cum sa il faca sa iasa in evidenta si sa construiasca scene in jurul conceptului de 3D. Nu cred sa existe mai mult de cateva cadre care merita a fi vazute in 3D dar si alea sunt sunt mai putin interesante decat ce a facut Cameron in 2009, mai ales in ceea ce priveste aterizarea navei.

Imi e teama ca nici Peter Jackson nu va reusi sa ii dea de cap ce e cu 3D-ul. Este un atribut mai "inginaresc" decat artistic si ca sa mearga cred ca trebuie o altfel de gandire decat una pur cinematica. Sper sa ma insel. Raman uimit in continuarea de ce a reusit Cameron sa faca in 2009 si cum nimeni care a incercat ceva asemanator nu s-a apropiat de el in ceea ce priveste 3D-ul si punerea lui in avantaj.

Orice spirit cat de cat critic pune in dezavantaj filmul. Nu ma pot pune in locul cuiva care nu se gandeste la ce a vazut asa ca nu as putea recomanda Prometheus, as recomanda Pandorum, un film superior lui Prometheus si mai putin pretentios. Nu este cel mai prost film care ruleaza la cinema dar e dezamagitor chiar daca intri in el cu asteptari destul de mici, cel putin eu am avut asteptari mici si nu le-a atins. Personal, pun accent mai mult pe imagine si sunet decat alte persoane si chiar si asa, filmul nu a iesit in evidenta cu absolut nimic.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 10 Jun 2012 at 12:11.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif