View Single Post
Old 27 Dec 2011, 13:42   #1038
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by BenPC:

bine punctat, "I Am Legend" e una din cartile mele preferate.

filmul lui Smith nu e rau, daca l-ar fi lansat sub alt nume si n-ar fi pomenit de romanul lui Matheson ar fi un film de actiune decent .. dar daca il privesti ca o adaptare a romanului "I Am Legend" vei vedea ca filmul e pur si simplu o bataie de joc, fata de ce putea fi cu un subiect atat de bine dezvoltat in carte, asa cum ai spus si tu, si nu mai zic de buget, cu banii aia se putea face ceva epic .. de-asta urasc filmul ala asa de mult

recomand The Last Man on Earth (1964) probabil cea mai buna adaptare a cartii lui Matheson

De acord,e un film decent in care Will isi face treaba dar in afara de cateva idei luate din carte e cu totul altceva.Daca ar fi fost loial sursei probabil ca iesea un fel de capodopera horror in mainile unui regizor competent dar au tintit spre publicul tanar ceea ce e trist,pentru ca multe adaptari dupa romane in ziua de azi sunt coborate la nivelul publicului care nu prea e obisnuit sa-si foloseasca creierul.Intr-un top cu cele mai bune romane post apocaliptice care l-am gasit pe net,spunea cineva ca sfarsitul din The Omega Man ar fi superior celui din carte cu toate ca ma indoiesc ca ar putea sfarsi mai bine, dar nu am vazut filmul ca sa comentez mai mult.Chiar o sa vad The Last Man on Earth si The Omega Man ca sa compar care-i mai fidel cartii.E chiar aiurea cand te gandesti ca-s atatea carti care n-au fost adaptate cum trebuie si ei fac remake-uri la filme care nici nu necesita asa ceva.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 28 Dec 2011 at 12:44.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif