View Single Post
Old 30 Sep 2017, 21:19   #2
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 271
Cred ca o sa fie nevoie sa-mi iau concediu... pentru retrospectiva aceasta

Asa. Avem doi regizori de valoare prezenti la discutii, in salile de cinema, in cadrul retrospectivei Les films de cannes a Bucharest.

Primul pe lista mea, pentru ca stiu nitel mai multe despre el, e Laurent Cantet iar sectiunea sa se va numi Focus Cantet si aduce in viziorul publicului primul scurtmetraj al regizorului, 'Tous ?* la manif' si filmul care a atras atentia lumii, 'Entre les murs' (adaptarea cinematografica a romanului cu acelasi nume) + alte titluri ale regizorului.
Laurent vine pe 18 octombrie in Bucuresti unde va vorbil la finalul proiectiei 'L’Atelier' despre care the Guardian spune ca autorul continua cu aceasi tema folosita in 'Entre les murs' (dezbaterea) pentru a demonstra ca aceasta poate fi la fel de incitanta precum un film de actiune. Go Cantet!

Si apoi... Bela Tarr, regizor de origine maghiara, vine si el la Bucuresti, inainte de Cantet, pe 14 actombrie, unde va sta de vorba cu publicul la finalul proiectiei filmului 'The Turin Horse'. Discutia are sa fie moderata de criticul francez Jean Michel Frodon (despre care nu stiu nimic ) si de aici intrebarea mea: discutia are sa fie in franceza sau engleza?Ca daca regizorul stie doar franceza, nu e a buna.)
Festivalul vine, deci cu retrospectiva Bela Tarr. Cele mai importante productii ale regizorului, inclusiv proiectia filmului Satantango (nume cel putin exotic), proiectia care are sa dureze nici mai mult nici mai putin de 7 (sapte) ore jumatate. Acu' sa va vad!! Eu am exercitiu ca la editiile anterioare vedeam in sala de cinema 3 patru 4 filme, consecutiv. Dar daca nu o sa-mi placa, am sa ies din sala, cu tot respectul pentru munca si efortul regizorului!

Nu cred ca am fost atat de entuziasmat, in vremea din urma, pentru ceva legat de cinema asa ca... multumesc organizatorilor!!
(sursa: cinemagia.ro iar ei cred ca au primit comunicat de presa ca nu semneaza nimeni stirea de pe prima pagina. )
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!

Last edited by ilustra.films : 05 Oct 2017 at 14:57.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif