View Single Post
Old 10 Aug 2023, 15:45   #59
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
71 de ani:≪≪Scrisoare către Dumnezeu/ Să-i scriu că sunt printre cei vii/ Și dacă vrea acum să vin/ Nu=s pregătit, mai stau puțin≫≫ ??*Horatiu Mălăele??* = "Decalog", din volumul "Rătăciri":★Nu vă creați o imagine falsă. Este incomodă, greu de întreținut și ușor de depistat.
★Fii prietenul duşmanilor tăi. Un proverb islamic spune că „numai iubindu-i poti să-i distrugi”.
★Rămâi modest. Dar fă în așa fel ca lucrul ăsta să se știe. Trebuie să ai orgoliul modestiei tale.
●Dacă pierzi teren, lasă impresia că ai făcut-o intenţionat. Impune un principiu: am dat doi pași înapoi ca să-mi pot lua avânt.
●Nu fura pe nimeni. Dacă o faci totuși, schimbă obiectul într-o altă podoabă.
●Nu refuza ajutorul imbecililor. Pentru a rămâne sus trebuie unanimitate.
●Nu-ţi explica greşelile. Învăluieşte-le în mister şi abstracţiune. Nu schimbă mare lucru, dar derutează.
●Nu te întinde prea tare. Rişti să pierzi controlul graniţelor.
●Nu lupta împotriva cabalelor întemeiate pe ambiție și frustrare. Îţi pierzi vremea, iar lor le crezi scop.
●Dacă nu reuşeşti, modelează-ţi există după principiu „Nu se întâmplă decât ceea ce trebuie să se întâmple”. Este o dură dar relaxantă fatalitate.
***
??*Radu Beligan:《**Tot ceea ce face Horațiu Mălăele atunci când nu e pur și simplu excepțional, e de-a dreptul genial. Dovadă acest volum pe care l-am citit cu uimire și admirație. Pe nerăsuflate. Ce mai pot să zic?**》
***
??*"Horațiu despre Mălăele"《*Când scrii te descoperi pe tine, eşti mult mai tu, pentru că ai şi posibilitatea selectivă, să zici că nu, e mai bine aşa. Eşti ca un pictor care ştie complementaritatea culorii şi e bine ca din prima să pună o pată de culoare. Dar nu, el o testează de şase ori, până zice aşa, tabloul ăsta e al lui, tabloul ăsta se numeşte Baba sau Van Gogh şi asta este perso?*nalitatea lui. Altfel, dacă ar face-o din prima, s-ar putea să deseneze ca nea Guţă din colţ, care deschide pictură de gang. Da, evident, n-ar mai fi el.**》
***
??*Oana Pellea:《**Desenează superb. Joacă genial. Recită fabulos. Regizează minununat….ca și când toate astea n-ar fi fost de ajuns… și scrie excepțional! Nu poți decât să-l iubești! N-ai scăpare… îl iubești și gata! Un Artist cât o lume!**》
/// /// /// /// ///
??*Horațiu Mălăele:《**Nici nu-mi dau seama că sunt actor sau caricaturist. Mi-e foarte dragă o vorbă a lui Paul Valery care, într-un interviu pe care l-a dat spre sfârşitul vieţii, fiind întrebat: Dacă n-aţi fi fost ce-aţi fost, ce v-ar fi plăcut să fiţi?, scriitorul francez a răspuns: Mi-ar fi plăcut să fiu ori actor ori caricaturist.**》
*****
??*Andrei Pleșu:《**Nu te poți «plictisi» niciodată de «isprăvile» lui Horațiu, pentru că în aura lor te pierzi și te regăsești, te bucuri și oftezi, te amuzi și cazi pe gânduri. O experiență îmbogățitoare!**》
*****
??*Horațiu Mălăele: volumul , ●"Poezii și vorbe=n vânt"
Poemul: 《"Autobiografică"》**A fost odată un om…
Ce-a vrut... a fost un pic...
Și el acolo un om...
Un fel de... cum să zic?...
Natura noastră condamnată
Să-ncapă în „a fost odată"》
*****
《**Copilăria – cadoul pe
care ni-l face viața
pentru ce vom avea de
îndurat.**》
****
??*Dan C. Mihăilescu = în "Prefața" volumului de poezie:
*Mălăele este un as al croşetării de impulsuri contrarii. Dai să râzi, dar te împiedici de-un rictus. Crezi c-ai prins miezul poantei, dar te agasează ori te nelinişteşte o grimasă, o coborâre complice a glasului. Te înfioară sonoritatea agresivă a unei replici „definitive”, dar imediat eşti anesteziat de-o şoaptă perfid-conspirativă.*
***
V=aţi gândit vreodată la legăturile dintre poanta unui banc şi morala unei fabule? Exact aici cred eu că se află legătura de chei pentru tipul de comic, pentru sertarele cu umor şi uşile ironiei lui Horaţiu Mălăele. Ele nu-s deloc puţine, fie pe scenă sau ecran, fie-n caricaturi, desene, acuarele, uleiuri. Dacă poanta încheie, pune direct capacul şi declanşează râsul, de multe ori morala fabulei preferă ocolul, devoalările succesive. Poanta vizează iute o ţintă fixă, în vreme ce morala, ca înţelepciune bătrânească, e mai prudentă, mai coticită, cultivând falsa ezitare, surâsul ambiguu, dubla semnificaţie. Asta inclusiv atunci când sensul e clar şi obiectivul e ferm luat în cătare. Între poanta caricaturală şi morala fabulei oscilează şi captivanta ambiguitate din jocurile (pe scenă sau pe hârtie) ale lui Horaţiu Mălăele. Totul e să nu ne lăsăm orbiţi de lucirile de spadă ale celei dintâi, neglijând privirea dibace dindărătul dioptriilor celei din urmă.
***
《**Alt autor? Altă viziune? Altă lume interioară? Nicidecum. Multivalenţa actorului proteic şi ambiguitatea „omului secret” Horaţiu Mălăele.**》
***
??*Horațiu Mălăele: ★Cândva★:
《**Cândva am să înalţ un zmeu,
Scrisoare către Dumnezeu,
Să-i scriu că uneori sunt trist,
Dar cred în El şi cred în Crist,
Să-i scriu că sunt printre cei vii,
Să-i scriu că fericit voi fi,
Că nu-s deştept dar nici prea prost,
Să-i scriu că sănătos am fost,
C-a fost uşor, a fost şi greu,
Să-i scriu că-i mulţumesc mereu,
Şi dacă vrea acum să vin,
Nu-s pregătit, mai stau puțin.**》
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif