View Single Post
Old 21 Apr 2015, 12:39   #98
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
@Mercutio,
Ideea era să-i determinăm pe cineaști să facă filme mai bune, numai astfel putem să-i convingem pe spectatori să vină la film.
Am vrut să văd mai întâi de ce nu vin românii la filme, deși bănuiam.
Pentru că subiectele tratate și mai ales modul de tratare nu-i interesează.
S-a ajuns la această situație pentru că fac filme doar cei care au mai și făcut, iar talentul lor s-a cam epuizat. Dar nu se dau la o parte, pentru că nu-i obligă nimeni.
Regia e o meserie, fiecare nou film e o acumulare utilă, dar scenaristica e o problemă de inspirație.
Talent, sau artă, înseamnă capacitatea de a-l face pe spectator să vadă lucruri pe lângă care, altfel, ar trece fără să le observe.

Chiar suntem în pantofii spectatorului, și ne spunem părerea despre filmele românești, dar unii dintre noi și scriu scenarii, dar nu pot intra în sistem.
Poate aceste scenarii sunt mai bune, sau poate nu. Dar nu putem ști decât dacă ni s-ar permite accesul la evaluare.
Ca să se schimbe sistemul, ar trebui o presiune din partea publicului, dar publicul și-a găsit deja refugiul în filmele străine.

rvn are dreptate, cineaștii nu citesc aceste critici, dar îi puteam obliga cumva.
Dacă noi, spectatorii, am fi uniți, și dacă CineMagia ne-ar ajuta, am organiza proiecții de filme românești cu participarea realizatorilor și a unor critici de film.
Aveam și niște promisiuni în acest sens, dar...

Și mai e ceva, eu voiam să organizăm proiecții de scurtmetraje ale studenților sau independenților care sunt excepționale, dar nu are nimeni interesul să le scoată la lumină.
Acei realizatori ar merita să fie încurajați.

Am văzut aseară în cadrul „Festivalului Internațional de Film București” filmul „Taxi”, iranian, care a luat „Ursul de aur” fără să aibă înjurături și obscenități.
E drept că a luat premiul din motive politice, dar se poate face film și cu un vocabular decent.
La „Next”, toate filmele românilor din „generația următoare” erau pline de obscenități, că, de, de unde să învețe decența?!

C.Chevara, mă surprinzi!
Păi cum să avem „filme de gen”, dacă nu avem scenarii „de gen”?! Cum să fie scrierea scenariului o problemă secundară?! Redactarea, poate e o problemă secundară, dar aici cred că vorbeam despre elaborarea scenariului. Respectiv de consistența lui.

Unde au acces scenariștii independenți la evaluare? Spune-mi, te rog frumos, și mie. Te implor! Ce producător primește scenarii? Dacă nu primește, evident nu ajungi la CNC. Deci unde e evaluarea?!
Când vorbeam de evaluare, mă gândeam la selecție, altfel ce rost ar avea?

Nici măcar în accepțiunea ta nu e corectă aprecierea că scenariul reprezintă 50%.
Reprezintă doar 5%, oficial. Dacă nu chiar 4%. Din bugetul unui film, atât primește scenaristul!

P.S. Diseară voi vedea „Portretul unei fete cuminți”. Constat că nu se mai sacrifică nimeni!
Mâine voi pleca din nou din București.

Last edited by mirodoni : 21 Apr 2015 at 13:18.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif