Thread: Cannes 2014
View Single Post
Old 27 May 2014, 15:29   #31
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Multumesc pentru curtoazie.

Daca-i s-o incepem de la semantica, capodopera e o lucrare perfecta in orice domeniu. Avem definitia asta...acuma hai sa gasim hiba in semnificatia cuvantului perfect. Cred ca esti si tu de acord cu mine cand spun ca orice cuvant (spune-i semn lingvisitic daca vrei ca sa pastram tonul inchipuit) e dependent de context. Acuma, la naiba, doar timpul sa decida valoarea de perfectiune a unei opere? Cred ca suntem mai in masura ca indivizii sa decidem asta, pentru noi. Nu cred ca are niciunul aroganta sa detina vreun adevar absolut, vreo perfectiune virgina...

In panoplia de filme pe care eu le-am vazut pana acum, Uzak poate fi considerat o capodopera. Asta daca as folosi termenul. Dar mi se pare un cuvant bug-uit si n-o sa-l folosesc. Cred ca am descris candva LGB ca fiind o capodopera (nu da!) dar na...entuziasmul era prea mare. En fin, ideea e ca daca Liviu vrea sa foloseasca termenul ca sa descrie Uzak, nu vad o problema in asta. Ne impiedecam in chestiuni din astea semantice si uitam esenta, de fapt.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif