Thread: Cannes 2014
View Single Post
Old 25 May 2014, 10:32   #23
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
E oarecum surprinzator datorita primirii critice excelente a lui "Adieu a language". Inainte de festival casele de pariuri il cotau pe "Winter Sleep" cu 5/1, adica aproximativ 20% sanse sa castige.

Ceylan are un limbaj vizual ceva mai bun ca Dolan, dar in pofida a ceea ce cred unii cinefili (nu te includ aici si pe tine, Liviu), filmele au multe aspecte pe langa imagine. Conteaza enorm scenariul, actorii, muzica si intentiile filmului pe ansamblu.

Laurence Anyways e un film foarte emotionanat. Daca nu intelegi cat de personal este si cat de intense sunt sentimentele autorului, atunci o sa zici ca "exagereaza". Dar cand iubesti, intodeauna exagerezi. Dragostea e un abandon total, nu o chestie foarte controlata, slefuita si omogena. In plus Dolan mai are o calitate destul de rara: e un om foarte inteligent, dincolo de talentul artistic. Pentru varsta sa, are o intelegere fantastica a psihologiei umane. Filmele sale spun lucruri adevarate si complexe despre relatii umane, despre societate.

N-am vazut inca "Tom A la Ferme", dar "J'ai tue ma mere" e aproape la fel de bun ca ca Laurence Anyways. Interactiunea dintre mama si copil, care in mod evident e Dolan insusi, e extrem de nuantata si autentica. E un scenariu scris la 16-17 ani care spulbera 99% din cele scrise de adulti ca si profunzime psihologica. In "J'ai tue ma mere", pentru mine a fost incredibil de fascinant sa vad cum se priveste Dolan pe el insusi, jocul complex intre dragostea de sine si o autoanaliza foarte precisa si detasata. Sa-l faci pe Dolan narcisist si obsedat de sine, asa cum au facut-o unii critici, inseamna sa ratezi complet capacitatea sa de a se desprinde complet de el insusi, inteligenta vie care il obiectiveaza si il face sa priveaca mereu in jur, la altii, in viitor.

Imi pare rau, dar din Uzak dupa o saptamana nu mai stiam despre ce a fost vorba. E si vina mea, pentru ca nu e deloc un film stupid. Dar nu m-a provocat destul intelectual, nu m-a facut sa-mi pun intrebari, nu mi-a spus suficiente lucruri pe care nu le stiam deja. Sa fii autentic, sa arati adevarul e important, dar nu e destul.
  Reply With Quote sendpm.gif