View Single Post
Old 07 Mar 2008, 15:19   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by rocky:
Nae, nu pleca urechea decit la ce-ti convine tie.
N-avea grijä - altfel n-ar fi Nae!
Originally Posted by rocky:
Nu stiu cum de nimeni nu se gindeste ce succes inseamna acest film, facut atit de greu, ce efort de un miliard de miliarde de ori mai mare decit sa scrii o cronica, fie ea un summum al cronicilor de cinema.
Din päcate, aici nu pot fi de acord cu tine. In treacät fie zis, multi suntem constienti de efortul de finantare si mai ales productie a acestui film - dar aici e irelevant. Ar face subiectul unor discutii într-o consfätuire pe tema REALIZARII filmelor, în contextul PROFESIUNII, nu al artei cinematografice. La nivel estetic, ceea ce conteazä e produsul finit - care, slavä Domnului, aici e foarte bun. Cum spuneam, pärerea mea e predominant favorabilä, iar criticile pe care i le voi aduce în analizä sunt putine si deloc grave. Oricum, mai ales ca REALIZATOR (am fost fäcätor de filme, înainte de a deveni si comentator "institutionalizat"), întru totul constient de dificultatea, chinurile, durerile facerii lor, sunt totusi nevoit sä insist: chiar nu existä nici o legäturä între cât de greu se face un film (orice film), si cât de usor se scrie o cronicä (oricare). In fond, si mai usor decât sä scrii cronica e sä sezi pe cur în salä si sä te uiti la film; dar si spectatorul are dreptul sä huiduie, dacä-i displace (si nici nu prea conteazä cä a dat bani; aia-i partea meschinä a lucrurilor).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif