Thread: 2009
View Single Post
Old 30 May 2009, 09:27   #34
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ziua 1...

Browken Flowers - cam ce ma asteptam sa fie. Oricum, un inceput bun, mai ales ca vineri dimineata toleranta mea e destul de scazuta... 4 stelute...

(aici urmeaza o pauza academica)

A Nyomozo (aka Anchetatorul) - 4 stelute - solutie anti-gala de deschidere: un film "politist" unguresc despre un medic legist care este accepta fara sa ezite sa omore un strain (care se va dovedi a fi fratele lui vitreg, iar tot complotul este pus la cale de sora vitrega a amandorura). Un film bun per ansamblu, construit parca dupa modelul unui Hitchcock (Hicskok?),care in momentele lui cele mai bune te tine si in suspans.

Flammen & Citronen - vreo 3 stelute, poate un pic mai mult... Ca un film despre rezistenta anti-nazista facut de Brian DePalma, in sensul ca atat Gestapo-ul cat si partizanii arata caniste gangsteri si se si poarta ca atare. Imaginea este excelenta (si calitatea proiectie la fel), incat de-abia mi-a fost usor sa nu-mi bat capul cu povestea. (observatie personala: In mai putin de 5 zile, l-am vazut pe Christian Berkel jucand pe seful Gestapo-ului in acest film si un ofiter nazist in "Miracle at St. Anna"... plus ca acum cateva luni juca in "Valkyrie", iar acum cativa ani in Der Untergang"... si o sa apara si in "Inglourious Basterds")
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif