View Single Post
Old 29 Jun 2015, 12:30   #136
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
iarasi ma bag si eu in discutie
O fac doar pentru a puncta o disonanta, doua din ultimele postari. Nu o sa citez pentru ca nu mai stau sa caut cine sau ce anume a spus. Ideea e importanta.

1. Filmul romanesc e "imbacsit" de suferinta, durere, trecut, mizerie, dezumanizare, umiinta... etc. Imaginile sunt cu un puternic impact emotional, doar ca sa socheze. Decorurile sunt si ele dintre cele mai sumbre. Totul este grotesc si murdar, (la propriu si la figurat).

2. se dadea acel exemplu al artistilor, al pictorilor, muzicienilor, etc. TOTI, dar toti au facut arta si pentru public. Au pictat si compus chiar la comanda. Dar asta nu i-a impiedicat sa isi faca si meseria. Chiar daca vroiai sa iti picteze un portret in ultima toaleta achizitionata dupa cum cerea moda, de prost gust poate, o faceau "artistic". O infrumusetau in maniera proprie. Restul sunt studii. Iar aici pe aceasta tema despre lipsa publicului roman la filmele romanesti, nu ne referim la filme studiu ci la filme de cinema, adica de public larg. Vrei filme de autor, studii si incercari, proiecteaza-le in cercuri de cunoscatori.

3. discutia despre unghiuri, miscarea camerei si tonuri de culoare... e... deplasata parerea mea. O sa ajungem sa vorbim de echilibrul imaginii, puncte de interes si proportionalitate... deplasat! Ideea e sa poti sa simti senzatia pe care regizorul vrea sa o transmita, in felul tau bineinteles, chiar daca nu sesizezi detaliile ascunse introduse in film. Parera mea!
Un toblou, ca tot se faceau astfel de paralele, transmite ceva, chiar daca nu inteleg tehnica de realizare a lui. Chiar daca nu stiu maniera in care a fost pictat. Si chiar daca nu sunt capabil sa il integrez in curentul din care face parte.
Dar e tipic romanesc sa nu vezi padurea din cauza copacilor.

4. Daca aproape niciun film nu prinde la public, inseamna ca in romania toti absolventii sectiei de regie sunt "artisti"? Intreb si eu pentru ca din rationament asta s-ar deduce.

5. Comparatia cu filmele din afara este cat se poate de pertinenta. Cinemaul nordic, cel italian, cel francez, cel nemtesc, cel indian, cel asiatic, exceptand cel american unde este o industrie bine dezvoltata, cam ca si cel indian, dar asta e mai recent, toate cele enumerate si nu numai au filme uriase in patrimoniu. Noi?
iar ceea ce cerea cineva aici, exemple de filme bune si rele, fara a se folosi filme straine, eu la categoria bune, nu prea am ce spune folosind exemplele autohtone.

6. Se vorbeste de aferim, 4,3,2 , pozitia copilului, si cele cateva mai vechi si care au fost cat de cat premiate in afara. Toate sunt filme de analiza, filme viscerale, cu o profunda amprenta a unui autor in afirmare. Incarcate pana la insuportabil. Nu sunt filme placute de public. Nu sunt filme ce sa prinda un top 10 intr-un top personal. Nu sunt filme de care sa te atasezi. Sunt filme sistematic analizate si create si cu impact vizual. Sunt realitati brutale si oripilante. Probleme si derapaje sistemice si umane.

Ps. RVN - my friend! { } Sper ca atunci cand ai spus ca personajele care au jucat in filmele romanesti de comedie gen BD sunt "actori cu talent", ai facut-o in spirit de gluma nu? Adica sper ca asa a fost....

Last edited by alali : 29 Jun 2015 at 12:35.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif