View Single Post
Old 29 Jun 2015, 08:42   #133
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by 1MicuCelUmilSiViril:
In mare sunt de acord si cu explicatiile lui robertsandu, ba chiar le sustin, e corect, dar ceva nu e complet in expunerea sa. Nu lungesc vorba ca nu se pune problema de polemica, asa cum spuneam.
Il intreb, doar in gluma, ce cauta si citatul meu acolo ca eu nu ma refeream la raspunsul pe care l-a dat. Eu am fost foarte atent la sensul acelor cuvinte! Dar aceasta e doar o gluma, si nici nu asteapta raspuns.

Îți răspund oricum. Nu te-am atacat în niciun fel. Generalizări de genul filmele românești nu sunt bune (sau sunt foarte proaste) fără a da vreun argument nu îmbogățesc cu nimic discuția, cu atât mai mult cu cât puține analize pertinente au fost făcute în acest thread pentru a se trage o asemenea concluzie categorică. Ar trebui să discutăm alte lucruri -- dialoguri, personaje, mișcări de cameră, compoziție cromatică etc. --, care depășesc simpla idee de entertainment, pentru a spune despre un film (cu atât mai mult despre întreaga cinematografie românească) că e sau nu e bun.

Iar legat de public, arta nu trebuie musai să fie aclamată de mase. Crezi, de exemplu, că Van Gogh sau alt mare artist a pictat tabloul X pentru ca mii de oameni să-l admire zilnic în nu știu ce muzeu? Nu. A pictat tabloul pentru că asta a simțit în acel moment. Dacă un regizor vrea să facă un anumit tip de film, și asta simte, atunci e liber să-l facă. Sau Jazz-ul, e jazz-ul prost pentru că marea majoritate a oamenilor nu sunt interesați defel de acest tip de muzică? Nu. Arta există pentru sine, e instrumentul artistului de a-și exprima viziunea despre viață și societate. Cine e interesat de ea bine, cine nu, iar bine. Pentru cei neinteresați de Jazz, de operă, de muzică instrumentală, există întotdeauna Bieber, Lady Gaga, Salam sau mai știu eu cine. La fel, cine nu e interesat de un film de artă românesc, există întotdeauna filme gen Transformers 4, sau Iron Man 5,7 sau 10. Lumea are de unde alege. Nu spun că tu faci parte dintr-o categorie sau din alta, m-am referit la comentariul tău pentru că a conținut acea generalizare, nu pentru că aș fi supărat.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif