View Single Post
Old 28 Jun 2015, 21:49   #132
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
Cel mai mult ma bucur ca ne intelegem. Am fost surprins de acele lucruri pentru ca saptamanile din urma am citit o sumedenie de subiecte de pe forum unde am gasit multe din raspunsurile tale si mi-au placut, asa ca ma mira foarte tare ca noi sa nu ne intelegem.
Am sa mai adaug ceva. Se pot spune multe argumente, dar nu consider ca e potrivit sa lungim foarte mult discutia. E ceva general, nu numai pentru acest subiect.
Nu stiu de ce o parte din participanti au impresia gresita cand cineva spune despre ceva ca nu e bun, ca o spune cu cea mai mare ura posibila, ca vrea sa desfiinteze acel ceva. Nu. Este doar parerea unor persoane dezamagite de ce se putea face si cu ce sunt servite. Ce, credeti ca aceia nu ar vrea si ei sa aiba parte de filme bune? Dar daca asta e oferta, in general, parerea e in consecinta. Nu are nimeni de ce sa fie suparat.
Inteleg si accept parerea celorlalti, chiar daca nu sunt de acord intotdeauna cu anumite pareri. Eu de felul meu nu sunt deloc suparacios. Se vorbea despre comunism. Ce ar fi fost daca toti minteam si am fi avut aceeasi parere despre filme?
c.ghevara aduce si el argumente care trebuie sa dea de gandit.
In mare sunt de acord si cu explicatiile lui robertsandu, ba chiar le sustin, e corect, dar ceva nu e complet in expunerea sa. Nu lungesc vorba ca nu se pune problema de polemica, asa cum spuneam.
Il intreb, doar in gluma, ce cauta si citatul meu acolo ca eu nu ma refeream la raspunsul pe care l-a dat. Eu am fost foarte atent la sensul acelor cuvinte! Dar aceasta e doar o gluma, si nici nu asteapta raspuns.
Oricum, in final, ma simt obligat sa revin la subiect, ca de fapt initiatorul sau asta asteapta de la noi, parerea noastra. Iar daca mai exista nedumeriri la spusele mele, voi explica altfel, ca sa pot cuprinde spusele tuturor celor care participam la discutie acum.
Consider unul din cele mai bune filme "Fanny and Alexander", de asemenea 8 1/2, Noaptea, un adevarat elixir, toate si multe altele, foarte-foarte apropiate mie. Pai, cum ramane, eu care pot sa apreciez aceste filme la justa lor valoare (daca tot se foloseste des cuvantul capodopera), cand vine vorba de filme romanesti nu mai sunt acelasi? Adica in cazul lor nu pot sa-mi dau, la fel, seama. Nu prea suna bine!
Asta ar insemna sa umblam cu doua scari de valori, iar, cel putin, eu nu o fac. Si spun asta despre oricine "stie cu filmele", ca am constatat ca sunt destui pe aici, nu despre cei "de ocazie"!
Asadar, va asigur pe toti de stima mea si inca o urare: sa avem toti filme cum ne dorim!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif