View Single Post
Old 28 Jun 2015, 18:09   #131
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by 1MicuCelUmilSiViril:
Pacat, ma asteptam la mai mult de la tine.
era o simpla ironie, dar nu neaparat la adresa ta. am citit cu cata patima ai scris despre filmele de comedie, mi-am dat seama ca esti foarte interesat de ele si mai ales, le cauti pe acelea nestiute, rarisime, cele in care gasesti arta comediei.
cineva spunea acum ceva timp, chiar in topicul asta, ca filmul romanesc actual, sufera de lipsa comediei, ca, in mare parte, cineastii se inghesuie spre drame, filme mult mai concentrate emotional, menirea lor fiind sa sensibilizeze publicul, in scop propagandistic (zice-se).
si-atunci, nu este greu de observat, ca, la capitolul ras, cinematografia romaneasca, inca mai traieste (cu mare nostalgie), pe spatele filmului de comedie din vremea comunista. acum, il categorisim ca "prost", sau mai bine zis, de "prost gust". posibil sa fie asa, dar asta nu inseamna ca actorii care l-au jucat, nu au avut (macar unii dintre ei), talent cu carul.
asadar, ironizam lipsa umorului in fimul romanesc actual, sau, mai bine zis, lipsa de inspiratie a autorilor, incapacitatea de a da o sansa,umorului de calitate, fin, inteligent....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif