View Single Post
Old 18 May 2015, 13:30   #125
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Originally Posted by „Alali”:
Ce s-ar intampla daca intr-un an ar castiga 3-4 scenarii si niciun regizor nu s-ar incumeta sa si filmeze acele scenarii?

Ei, ce s-ar întâmpla!?
Te exprimi exact ca unul de la CNC care nu vrea în nici-un chip să schimbe sistemul, pentru că-i convine așa cum este.
Doar nu s-ar apuca cineva să scrie „Avatar”!

Originally Posted by „Alali”:
Acum sa nu trecem in extrema cealalta, si sa cerem unui regizor sa nu aiba stil, preferinte sau o anumita viziune proprie doar pentru ca avem o selectie foarte buna de scenarii. Nu poti sa desemnezi scenarii castigatoare iar apoi sa ceri cuiva sa il si produca. Este absurd. Sunt regizori inclinati spre diferite stiluri de filme, diferite viziuni. Ei vor produce ceea ce ii defineste... E normal sa fie o echipa care sa propuna un pachet complet. Scenariu-viziune cinematografica-echipa de productie.

Am zis eu că nu e normal să fie promovat un pachet complet?! Nu! Dar după ce sunt selectate cele mai bune scenarii. Dacă scrii „Filantropica”, i-l propui lui Nae Caranfil. Dacă scrii „Aferim” i-l propui lui Radu Jude. Pentru fiecare stil, viziune sau categorie de scenariu avem regizori corespunzători, cu zecile. Nu obligi pe nimeni să-ți adopte stilul, cauți regizorul potrivit, sau te găsește el, dacă aude că ai un scenariu bun.
De unde oare provine această gândire?
Pe de altă parte, un regizor este ca un arhitect, nu poate refuza un proiect pe motiv că nu i se potrivește lui. Atunci nu trebuia să vină la facultatea respectivă. Eu aveam o părere mai bună despre un regizor, mi se părea un om cu niște calități peste medie.

Absurd este să spui că nu are rost un concurs de scenarii fără finalizare în producție.
Sunt cu zecile, nu la noi, desigur, și își au rostul lor.
Cu alte cuvinte, Alali, nu ești mulțumit de calitatea filmelor românești, dar rămâi la părerea ta că nu trebuie schimbat nimic, e bine așa.
Ia de vezi filmele producătorilor Cristian Comeagă și Vlad Păunescu, deveniți și regizori și scenariști, și mai discutăm.

Originally Posted by „rvn”:
asa se face promovarea, dar asta costa mult. cinemaul romanesc are nevoie de multe injectii salvatoare cu capital privat, pentru ca aceasta promovare, despre care si eu sunt convinsa ca reprezinta cheia retrezirii interesului pentru spectator, de a merge sa vada filme romanesti, sa poata face minuni.

Nu, nu se pot face minun! Nu se mai fac minuni de mult! Nu mai poți convinge românul, indiferent de metode și costuri, că un film e bun dacă nu e bun. Se uită pur și simplu la trailer și își dă seama imediat de conținut. Dacă nu-l interesează, nu se deplasează la cinema.
Așa că nu mai căuta cheia în altă parte! Dacă scenariul e bun, cu un regizor bun și o echipă pe măsură, va rezulta un film bun. Unui film bun îi poți face și o promovare bună. Oamenii vor vorbi despre el fără să le-o ceară cineva!
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif