Thread: Oscar 2013
View Single Post
Old 26 Feb 2013, 11:24   #98
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Originally Posted by rvn:
acuma nu cred ca se mai poate sa ia crema tortului un singur film, desi, au fost cazuri in anii precedenti, cand s-a intamplat lucrul asta. chiar, ar fi interesanta o discutie despre filmele care au batut recordul la premii, dar, trebuie scotocit prin statistici, fiindca, evident, ar fi imposibil sa te tinem minte pe toate.


Cel mai bun exemplu cred ca ar fi Ben-Hur, cu 11 statuete, castigand la cele mai importante categorii.Dupa asta ar veni Gone with the Wind cu 8 parca, chiar daca si Lord of the Rings si Titanic au 11, filmul lui Fleming a catigat creme de la creme.Mai sunt si The English Patient sau Gigi cu 9, dar castigatoare a unor categorii mai putin importante exceptand Best Picture.Cam astea mi le amintesc momentan.


Originally Posted by rvn:
Amour nu este un film care sa marcheze istoria cinematografiei, nici macar nu este socotit ca cel mai bun film al austriacului, insa, Haneke, este abonat la categoria "cel mai bun film strain", care, se pare, ii vine ca o manusa.

Atata timp cat m-a marcat pe mine, cat timp eu il consider un film de referinta, cu anumite scene pe care n-o sa le uit in veci, nu prea ma intereseaza daca stiu eu ce critic il considera un film sa spunem mediocru.Apropo, Haneke nu-i neamt?
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif