View Single Post
Old 04 Jun 2014, 15:31   #11
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Paat (Cainele) ar putea lua cu usurinta premiul pentru cel mai plicticos si prostesc film al competitiei. Este un film de "Arta" si prin urmare considera ca nu trebuie sa aiba nimic de spus atata timp cat imaginile sunt frumoase. In esenta timp de doua ore urmarim un caine care se plimba pe strada. Uneori mai sta si in curte. In jurul lui au loc niste discutii intre personaje care par create de un elev de la scoala elementara. E singurul film pe care l-am vazut in ultimii ani in care timp de o ora am privit fara sa inregistrez absolut nimic, ca si cum as vedea un perete alb. Si nici macar nu dormeam, din pacate...

Cainele in sine e simpatic si regia e cea mai buna din ce am vazut in competitie, dar la ce folos? Probabil e la moda sa ai si un film iranian in fesitival, ca sa nu mai vorbim de faptul ca filmul de fata e "subversiv" prin simplul fapt ca arata un caine, animal "impur" in Islam, plimbandu-se pe strada.

Nota: 2/10 (adaugati 6 puncte daca credeti ca filmul e exclusiv imagine, scadeti 2 puncte daca nu va intereseaza imaginea sau patrupedele)


La voz de los silenciados pare un omagiu adus filmului mut de pe vremuri, ceea ce e o scuza buna pentru un scenariu subtire. Protagonista e Olga, o tanara surda care e amagita sa intre intr-o retea de cersetori in metrou. Actiunea e extrem de repetitiva, cu foarte multe scene de cersit si numarat banii. Totusi filmul functioneaza cat de cat pentru ca reuseste sa formeze o legatura emotionala intre Olga si spectatori.

Imersiunea in universul fetei surde e realizata inclusiv printr-un adaptarea sunetului cu un efect aproape permanent de "urechi infundate". Din pacate tocmai acest efect mi-a fost insuportabil. Sonorul era dat foarte tare si cum o buna parte din scene presupuneau un metrou in trecere se auzea un "WROMMM" care iti spargea timpanele. Pe deasupra boxele din sala Victoria nefiind pregatitite pentru un astfel de travaliu, incepeau sa vibreze nevros ceea ce adauga noi frecvente stridente la chinul auditiv. Nedorind sa sfarsesc la fel de surd ca personajul principal, am iesit din sala dupa o treime din film.

NOTA: ?/10 (probabil in jur de 5)
  Reply With Quote sendpm.gif