Thread: Cannes 2011
View Single Post
Old 23 May 2011, 08:41   #95
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Mercutio:
Originally Posted by Federico:
....iar ideologia este unul dintre cei mai mari dusmani ai artei. Este o axioma funamentala in estetica....

eu unul ma indoiesc de afirmatie asta. daca ar fi asa cum spui tu, filmele de propaganda ar trebuie sa fie nule din punct de vedere artistic, si atunci ar trebui sa aruncam la gunoi operele lui eisentein. ceea ce nu se face. dimpotriva. nu cred ca exista film care sa nu contina ideologie intr-o masura mai mare sau mai mica. ideologia a fost mereu prezenta in toate formele de arta fara a-i dauna in vreun fel. un tablou de goya, o piesa de moliere sunt cat se poate de convingatoare in privinta asta. contin valori, idei despre morala, religie, politica, sex, etc. cat de explicit sau implicit e prezenta ideologia: e o alta discutie. in plus trebuie relativizata chestiunea. un film in care ar aparea niste prostituate, de exemplu, neutru pentru majoritatea barbatilor, ar putea trece drept pledoarie pentru suprematia masculina pentru un grup de feministe. la cealalta extrema se afla filmele de avante-garde cu imagini abstracte, lipsite de idei. forma pura care poate constitui un entertainment vizual. dar numai atat.

regret ca iar incepem (nu de alta dar nu e locul potrivit) insa nu e vina mea. dar oricum festivalul s-a terminat asa ca nu mai e chiar o crima.
acum, mercutio: adorno mentiona la un moment dat in "minima moralia" ca sa spui ca filmul e ideologie e o ideologie banala. desi el nu a apucat maturizarea "artei" cinematografice afirmatia sa e la fel de valabila si pentru epoca noastra. n-o sa ma apuc acum sa demonstrez asta. cine are urechi de auzit sa auda.
Quote:
daca ar fi asa cum spui tu, filmele de propaganda ar trebuie sa fie nule din punct de vedere artistic
fals! nu nule pentru ca nu sunt NUMAI propaganda, mai e si altceva. insa poti sa fii sigur ca nu propaganda din ele este admirata astazi. din punctul meu de vedere interesul pe care il mai prezinta este unul de ordin istoric-documentar si reduce la anumite reusite tehnice. daca printr-un miracol ar mai exista - in afara criticilor si filmologilor - si profani ce manifesta un interes non-snobist (dar doar printr-un miracol) fata de ele, acesta se explica prin distinctia care se face intre intentie (a autorului) si sens (al produsului). un film poate sa fie conceput in scop pur ideologic si totusi prin forma sa finala sa razbata inca ceva independent de autoritatea creatorului, ceva obiectiv si autentic-artistic: Spiritul. aceasta e posibila insa numai in anumite limite: o ideologie suficient de densa blocheaza continutul complet.

Quote:
ideologia a fost mereu prezenta in toate formele de arta fara a-i dauna in vreun fel. un tablou de goya, o piesa de moliere sunt cat se poate de convingatoare in privinta asta.
nu cred. faptul ca o opera atinsa de ciuma ideologica se poate impune in final nu inseamna ca ideologia nu i-a daunat. daca aceasta ar fi lipsit ele ar fi fost si mai marete. faptul ca arta unei opere poate depasi componenta sa ideologica (deja ma ingretosat supra-uzul termenului) nu schimba statusul sau (al ideologiei) de acuzare. tot ramane ceva reprobabil in sine.
si inca doua precizari aici: 1. nu sunt sigur ca ideologia poate fi posibila in pictura. aici forma se identifica atat de mult cu continutul incat subiectul e aproape indiferent. daca e totusi prezenta, e diafana pana la neglijabil. 2. cred ca trebuie facuta distinctia dintre arta geniilor si "arta" celorlalti. numai prima reflecta sensul autentic al termenului. in contextul asta indraznesc sa spun (si cu ocazia asta explic si de ce am pus arta cinematografica in ghilimele mai devreme) ca cinemaul nu a dat niciodata genii si deci arta in sensul zdrobitor al termenului, ca in arta lui Beethoven, arta lui Tolstoi, arta lui Caspar David Friedrich, arta lui Michelangelo.
dupa ce am renuntat sa mai iau de buna pretinsa arta a cineastilor, m-au mai pus pe ganduri din cand in cand un Lynch, un Tarkovski, un Charlie Kaufman, dar nu stiu, daca ar fi sa ma pronunt, optiunea mea ar fi una pesimista.

PS:
Quote:
ideologia a fost mereu prezenta in toate formele de arta

Puetm vorbi de vreo urma de neghina ideologica in , sa spunem, "Lolita" sau "Ulysses"? Sau in termenii nostri (cinefilici): ideologie in "Zerkalo" sau "Lost Highway"?

on-topic: rezultatele finale mi-au provocat o dubla surpriza placuta. palma copacului si actrita melancoliei (credeam ca vor pedepsi filmul pentru circul lui von trier.)
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif