View Single Post
Old 29 Jul 2009, 11:46   #67
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
E tare, chiar e tare!
----
Adevarul e ca m-asteptam la mai mult de la T4 dar nu pot s ama mint ca nu mi-a placut, probabil din lipsa de ceva mai bun...
O mica precizare: cand eram pusti prin '93 nu m-am dus in cinema la T1, nici T2. Imi vine sa-mi dau pumni in cap...am fost un idiot, dar chiar eram necopt, asta e...si le-am avzut abia prin '95 pe RTL. Scularea robotilor l-am vazut in cinema si am iesit cu un gust amar din sala.
Ei bine, la T4 nu a mai fost gustul ala amar si nici nu pot sa-l compar cu T2, e alt film, alt Terminator. Dar la vremea aia in '95 m-a lasat cu gura cascata, pana prin '98 chiar, cand l-am vazut pt prima data tradus, pe pro-tv. Insa vremurile alea au apus, nici nu exista o concurenta acerba la capitolul action, si eram mai infantil. Acum nu pot sa spun ca T4 e mare film dar din unele unghiuri e superior si T2-ului care are o atmosfera prea SF, zici ca-i desen animat, dar e reusit per total, mult mai reusit si asta conteaza; atuul lui T4 e ca robojivinele alea par ca "traiesc" chiar cu adevarat, e un fel de post-apocaliptic-terminator in zilele noastre, Hunter-Killerii sunt mult mai credibili, reusiti, numai ca idiotul de McG nu i-a exploatat mai mult de 10%. Si asa e, scenariul are replici si ploturi de doi lei. T4 s-a scos la scenografie si special-effects, altfel era cam cum ai scris tu in cronica. Din pacate doar scenografia si efectele au fost la inaltime. Poate si soundul.
----
Hai ca o sa vin cu cronica aia, e deja scrisa jumate dar mi-e greu sa m-apuc s-o termin.
Stati prin zona, I'll be back!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif