Thread: Troy
View Single Post
Old 22 Jul 2004, 21:25   #100
calinul
Junior
 
calinul
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 32
Send a message via MSN to calinul Send a message via Yahoo to calinul
Troy (2004)

Troy

"Troy" reda cu exactitate Razboiul Troian. Ba mai mult, se pune un accent foarte mare si pe unele povesti de dragoste si consecintele lor. Asadar, nu este un film in care este descris doar un razboi, este o drama/aventura.
Mi s-a parut putin plictisitor in cateva locuri insa acest sentiment a trecut foarte repede. Si asta e un lucru bun pentru un film care dureaza ~ 160 de minute.

Este realizat foarte bine si putea sa fie cel mai bun film de acest gen din toate timpurile. Cu un buget urias (200 mil. $), cu actori de categoria A, cu un regizor foarte bun trebuia sa fie un film de-a dreptul reusit din toate punctele de vedere. Insa nu a fost chiar asa. Haideti sa va spun de ce. In primul rand, m-au "deranjat" interpretarile. Fantastic! Actori de mare clasa si interpretari slabe? Da, asa e... Si eu am fost surprins (neplacut) cand am vazut... Asta se datoreaza unei greseli destul de mari, aceea ca majoritatea dialogurilor din scenariu sunt prea "moderne" si de prost gust pentru Grecia Antica. Scenariul este bun, insa pacat de aceste dialoguri care sincer , (nu cred ca poata sa ma contrazica cineva) nu se regasesc in antichitate. Sa nu patim la fel si cu "Alexander", care promite mult mai multe decat "Troy".

Cu toate astea, mi-a placut foarte mult accentul urias care a fost pus la capitolul REALIZARE. Mai mult m-a interesat cadrul decat celelalte aspecte. Cu un buget mai mic, "Troy" nu era nici pe departe de un film bun.

Concluzia: "Troy" este un film "peste medie" datorita realizarii sale, si nu a actorilor de catogoria A sau a elementelor noi introduse. Mi-a placut foarte mult!


4/5
calinul is offline   Reply With Quote sendpm.gif