View Single Post
Old 01 Jul 2005, 19:59   #15
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Bogie:
@MinRep: rolul lui Paul Newman din "Hombre" e preferatul meu.
Asta da: Paul Newman rupe in orice film ar juca! Dar rolul meu preferat este cel din "The Outrage". Si il citez pe Pitbull:
Originally Posted by Pitbull:
Intr-adevär. Carasco al lui Newman a fost lucrul care mi-a pläcut cel mai mult din film (un Newman cu totul diferit de celelalte roluri).


Originally Posted by Pitbull:
Dacä te referi la martorul crimei (observatorul obiectiv), exista si la Kurosawa.
Da, dar din cate tin minte, in versiunea lui Ritt versiunea lui e mai pe larg prezentata, iar crima devine mai mult un accident in timpul confruntarii. Nu mai tin minte daca asa era si in "Rashomon", dar, oricum, martorul nu era prea 'obiectiv' in nici unul dintre filme ().

Iar daca tot suntem aici, as recomanda (celor care nu le-au citit deja) cele doua povestiri ale lui Ryunosuke Akutagawa care au inspirat filmul lui Kurosawa... Este vorba de "Rashomon" (care a servit ca inspiratie pentru spatiul si atmosfera din povestirea- -cadru) si "Intr-un bunget de padure" ("miezul" povestii, numai ca sunt vreo cinci-sapte versiuni - mai mult sau mai putin complete - si ambiguitatea este mai mare).


Originally Posted by Pitbull:
Brynner, McQueen, Wallach, Vaughan, Coburn, Bronson si Bucholz
Ti se limba plimba-n gura pana ajungi sa le pronunti pe toate... Asta da casting! :w00t:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif