View Single Post
Old 01 Jul 2005, 01:29   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by MinRep:
Sunt cel putin cateva momente foarte ingenioasa. In primul rand deschiderea, cu tracking-ul urmand sinele de tren si - din cate mai tin minte - Ritt adauga o poveste in plus (cea a descoperitorului cadavrului). (...) si presus de toate acestea este... jocul lui Paul Newman!
(...)
Cat despre "The Magnificent Seven"... Mi s-a parut acceptabil. Un western frumos (ARTA, dar nu cine-stie-ce). Se remarca prin muzica lui Elmer Bernstein si prin jocul actorilor (Eli Wallach)... Cred ca i-as da nota 7 ().
Intr-adevär. Carasco al lui Newman a fost lucrul care mi-a pläcut cel mai mult din film (un Newman cu totul diferit de celelalte roluri). Altfel, sigur, nici Laurence Harvey si Claire Bloom nu-s de lepädat.
Dacä te referi la martorul crimei (observatorul obiectiv), exista si la Kurosawa.
Si, da, au existat momente frumoase si bine gândite. Pe moment, filmul mi-a fäcut o impresie bunä. Dar acum, dupä atâtia ani... constat cä nu mi-a läsat nici un sentiment durabil.
In schimb, de "The Magnificent Seven" îmi amintesc întotdeauna cu emotia bucuriei adolescentine de a vedea un western favorit. Muzica lui Elmer Bernstein... cine n-o stie, c-au folosit-o ca ilustratie muzicalä, de-a-mboulea! Si, de asemenea, toti cei sapte - Brynner, McQueen, Wallach, Vaughan, Coburn, Bronson si Bucholz - sunt unul si unul! Nu väd ce l-a nemultuit pe Bogie la ei.

Dar sä revenim la Kurosawa.
Multumesc, Nume, pentru fisa "Dodes'ka den". Sigur, e fireascä prezenta ei aici, dar tare m-am bucurat sä-mi reamintesc aceste elemente ale filmului.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif