View Single Post
Old 29 Jan 2015, 17:43   #9
ciprianionut
Novice
 
ciprianionut
 
Join Date: Dec 2007
Location: constanta
Posts: 3
Send a message via Yahoo to ciprianionut
Raspuns

Tarziu dar cu folos.Iti voi raspunde eu deoarece eu sunt probabil mul tmai pasionat ca tine si as dori sa merg de 5 ori pe saptamana la filme dar neprofesionalismul celor care lucreaza in cinematografe si neinteresul lor ma facut sa imi proiectez singur filmele.Totusi sunt filme la care fac drumul Constanta-Bucuresti pentru a beneficia de anumite facilitati cum este sunetul IOSONO din grand Cinema DIgiplex Baneasa sau filmele IMAX NATIVE.
Raspunsul la problema te e simplu:Filmele cu banda da sunt proiectate de pe proiectoare IMAX DIGITAL si asta nu ca IMAX isi bate joc si pentru ca producatori nu le-au facut asa.Cand apare un film cauta si tu pe web detalii despre respectiv l;a IMDB te duci la techincal specification si vezi daca a fost filmat pe 70 mm sau digital.Avatar a fost filmat pe 70 mm si l-am vazut la IMAX si pot spune ca daca il vezi oriunde in alta parte mai bine nu il vezi!Interstellar la fel a fost filmat pe 70 mm.
Filme pe 70 mm se fac rar de TOT ! Si inca ceva urmareste sa vezi si aspect ratio al filmului .Avatar a fost filmat in aspect ratio 1.78 : 1 formatul de IMAX .restul filmelor generale sunt 2.35 : 1 care automat iti va baga banda.Proiectorul imax film are lampa de 15 000w .Tot ce ti-am scris sunt ca urmare a documentarii mele timpd e cateva zile pe web si a ceea ce fac eu .Vara mai fac proiectii n aer liber cu sunet 5.1 profesional pe ecran de 4x 3 m..mai mult nu imi permit .. .Apropo sunetul de la Grand CInema digiplex se va schimba ,nu va mai fi IOSONO ci unul mai performant si anume DOLBY ATMOS ..vor fi si boxe in tavan!! .O zi placuta sa ai.
__________________
Nu trebuie sa facem totul perfect..Totusi sa facem macar efortul..
ciprianionut is offline   Reply With Quote sendpm.gif