Thread: Oscars 2011
View Single Post
Old 31 Jan 2011, 22:45   #54
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by sergiuseling:
Legat de marele premiu nu cred că s-a schimbat ceva, tot The King's Speech pare marele favorit.
Pai pana acum TSN parea marele favorit, doar ca TKS il cam ajunge din urma, cu premiile de la DGA, PGA si SAG. Liviu, aici nu e vorba de ce credem noi ca e mai bun, ci de ceea ce ei cred, asa ca gandeste ca Academia . Doar nu ar fi prima data cand un film slab ia Oscarul in detrimentul altora mai bune (si totusi, TKS nu face parte din categoria asta). Dintre toate filmele nominalizate, TKS se incadreaza probabil cel mai bine in tiparele Best Picture-ului clasic. Sob, inspiring story, cu accente de comedie pe ici, pe colo. Hell, e pana si un period piece. As zice ca The Fighter e un Dark Horse, care are chiar sanse reale. Dupa cum citeam pe undeva:

1976
“Rocky” (populist boxing movie/moving love story) tops “Network” (brilliantly-written social commentary) and “All the President’s Men” (stirring recreation of political historical events)

2010
“The Fighter” (populist boxing movie/moving love story) tops “The Social Network” (brilliantly-written social commentary) and “The King’s Speech” (stirring recreation of political/historical events)

Acestea fiind scrise, pana la urma cred ca TKS va lua tot (tot=vreo 6 Oscaruri, inclusiv Best Director & Picture), la urma urmei Guild-urile sunt cele mai relevante pentru a prognostica castigatorii de la Oscaruri. Premiul DGA a coincis cu Oscarul pentru Best Director in 56 de cazuri din 62, deci ma tem ca Fincher cam iese din ecuatie. Te-hee, cum se pot schimba lucrurile intr-o saptamana.

Interviurile facute fratilor Coen imi amintesc de o fotografa care nu voia nici in ruptul capului sa ma ghideze si sa imi spuna ce pozitii sa adopt, ci imi spunea sa-mi gasesc propriul meu ritm si sa pozez cum vreau, ca sa ma simt cat mai in largul meu si sa para totul cat mai natural. Interesant faptul ca nu le da indicatii actorilor, stiu ca ei sunt foarte stricti in schimb cand vine vorba de scenariu. Nu prea ai nicio sansa sa ii convingi sa schimbe vreo replica, cel mult poate sa adauge vreo 2-3 (improvisation). Stiam ca cei doi tin ca orbii de bata de scenarii si desi de obicei apreciaza sugestiile actorilor, secventele tot vor fi filmate asa cum vor ei, cu replicile originale.

Sa vina odata concursul de predictii, ca sunt on fire .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 31 Jan 2011 at 23:14.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif