View Single Post
Old 03 Jun 2016, 22:17   #16
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Twinsen:
Reminder e un film de arta (ok) pozand in thriller (failed). Tema pierderii memoriei a mai fost folosita de destule ori si de obicei mai interesant. Regia e punctul forte, desi avand in vedere ca de ieri port ochelari noi n-a fost o experienta prea placuta sa ma intreb tot timpul daca imaginea e intentionat deformata sau ochelarii sunt de vina. Foarte posibil sa fi fost amandoua, ceea ce inseamna ca oftalmologul meu a creat arta fara ca macar sa realizeze!

Am vazut si eu Reminder, a fost cam cel mai slab din tot ce am vazut. Am mai vazut un film brazilian, despre adolescentii din favelas, The violin teacher, destul de cliseic, dar regizorul a fost foarte dragut, din pacate nu am putut sta la intrebari. Apoi Aloys, un film nemtesc, despre alienare si incursiune intr-o realitate virtuala, film excelent facut si ca idee si realizare tehnica, in plus tema probabil ca va fi de mare actualitate in curind.

Au urmat o lunga serie de filme romanesti, 2 calupuri (n-as fi folosit cuvintul asta daca nu ar fi fost prezentate asa si nu m-as fi amuzat) de scurtmetraje, destul de multe bune, de amintit Wall, Ninel, Oase pentru Otto, o noapte la Tokoriki si cel care mi-a placut cel mai mult 4:15 Sfirsitul lumii. 10 din cele 11 scurtmetraje au avut reprezentanti pe scena si a fost foarte frumos pentru ca sala a fost arhiplina la vizionarea de la ora 9 seara si destul de plina la prinz. Alte 2 filme romanesti Sieranevada, excelent - Cristi Puiu, nu a spus decit citeva cuvinte inainte de proiectie, "Imi pare rau" (pentru ca nu a putut face un film mai scurt de aprox 3 ore - n.a.) si Doua lozuri, o comedioara destul de relaxanta, vazuta in aer liber, in miez de noapte. Lumea s-a amuzat si sper ca vor merge oamenii si in cinematografe.

Cea mai placuta surpriza a fost un documentar despre viata unui grup de copii din Aftganistan - The land of the enlightened. A cistigat premiul pentru cea mai buna imagine la Sundance si mai mult decit ca daca mi s-ar cere sa recomand un singur film din tot ce am vazut l-as alege pe asta, nu am ce sa adaug.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif