View Single Post
Old 18 Dec 2012, 21:38   #15
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Unfinished piece

Am avut exact aceeasi problema ca si Liviu. Am intrat asa de greu in the mood si mi se parea atata de plictisitor si over the top si frivol cumva. Ca de pe la jumatate sa ma prinda total si sa-mi dau seama ca filmul e chiar foarte bun si personajele extrem de interesante in toata frivolitatea lor. Abia dupa ce l-am terminat am vazut ca e dupa o piesa de Chekhov si culmea e ca pe parcurs ce ma uitam la el ma gandeam la piesele de teatru ale lui Chekhov. Imi place cum se dezvolta personajele, au un parcurs foarte fain. Mi-a placut tragismul usor ridicol de la sfarsit. Cuprinde exact spiritul ala rus pe care il gasesti din plin si pe la Dostoievski (le: imi cer scuze pentru ortografierea numelui...am amestecat putin oalele...romana cu engleza. In sfarsit..cred ca in Idiotul e o scena cand un personaj il prinde pe alt personaj de nas ca un soi de deposedare de demnitate. La scena aia m-a dus cu gandul mare parte din film.). Nu stiu ce sa mai zic de el deocamdata ca sunt putin obosita. Poate imi mai vin idei pe parcurs.

De Naruse m-am apucat de doua ori pana acum si n-am reusit sa trec de primele 15 minute. O sa mai incerc.

Last edited by faraimaginatie : 19 Dec 2012 at 00:04.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif