View Single Post
Old 05 Apr 2015, 03:11   #53
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
N-am mai mers la un film de ani de zile! Si nu la un film romanesc, ci n-am mai mers pur si simplu la film. Nu ma impac cu mall-urile pe motiv de preturi piperate, iar cinematografele s-au cam inchis mai toate. Cu filmul romanesc de dupa '89 nu m-am inteles niciodata. Mi s-a parut artificial, umflat, voit realist sau mai degraba caznit-realist. E o incrancenare de a face filme mari, cu subiecte importante, o lupta care ma plictiseste. N-am mers nici la De ce eu?. Nu stiu ce sa zic, am impresia ca s-a schimbat ceva in ultimii ani. Comunicarea pe net a luat o amploare colosala, s-a schimbat cumva paradigma povestitor-receptor. Oamenii nu mai sunt interesati sa asculte cat sunt interesati sa povesteasca. Toti scriu de zor pe FB si pe bloguri, dar putini cred ca mai citesc. Ne transformam intr-o lume autista de povestitori, fiecare recitand povestea lui si pasandu-i prea putin de povestea celuilalt. Dispare nevoia de lectura, de a viziona un film, practic nevoia de a ti se povesti. A disparut si rabdarea de a urmari o poveste, traim intr-un univers tabloidizat de cronologii, un fel de poveste palpitanta formata din Ce soare frumos e afara!, Iata ce articol interesant am gasit, A trai e intelept (citat nepalez) etc. Premii? Festivaluri? Film de arta, de autor, festivaluri? Astea sunt chestii de nisa. Ce-o mai fi, om vedea...
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif