Thread: Irréversible
View Single Post
Old 05 Apr 2009, 22:11   #18
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Am votat ca e o mizerie, desi nu mi se pare chiar o mizerie, doar un film handicapat. Am mai scris asta pe undeva, Noe isi da singur cu stangul in dreptul, ne toarna pe gat niste scene naturalist-grotesti, apeleaza la meschinarii gen stroboscop si ultrasunete (as zice pentru ca atata il cam duce capul) ca apoi sa servesca o portie de filosofie de 2 lei in a doua jumatate, ca sa ne arate ca poate fi si plictisitor. Ma doare undeva de discutia lor despre sex in timp ce asteapta metroul dupa ce Monica Belluci a fost sodomizata timp de 9 minute sub ochii mei. I-am inteles conceptul, dar in ochii mei, pur si simplu nu sta in picoare.

In afara de scena in care umbla ei prin Rectum si camera se invarte ca un titirez, scena cu extinctorul si scena violului, restul filmului nu reuseste imi ia ochii cu nimic si nu are nici un fel de coeziune. Prima jumatate de ora auzi "C'est qui le Tenia? C'est toi le Tenia? Ou est le Tenia? Tu connais un mec qui s'appelle le Tenia?" pana la exasperare si cu cat auzeam mai mult cu atat ma interesa mai putin cine e nenorocitul de tenia si care e de fapt drama oamenilor astia.

Iar filmul asta nu mi se pare in nici un caz inovator, deschizator de drumuri sau un exemplu de urmat. Dar Noe are his cult following si o gramada de snobi sunt in stare sa-l pupe-n cur (ca tot a pomenit cineva pe aici de defuncta revista Republik)

Last edited by miercuri : 05 Apr 2009 at 22:15.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif