Thread: Prometheus
View Single Post
Old 20 Jun 2012, 18:24   #77
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Gresesti cand spui ca rifa nu a spus ca el chiar crede in aberatiile alea. Este evident din text si din "complaterile aduse" de el mai tarziu care nu au legatura cu realitatea. Hai ca nu e atat de greu sa dai niste pagini in urma si sa gasesti tonul discutiilor. Eu sunt cela care atunci cand i-am raspuns am spus ca nu am o problema ca o astfel de "teorie aberanta ce nu are legatura cu realitatea" poate constitui un start al unui film SF. Eu am spus asta, poti citi in urma.

Metafora cu oamenii nu sta in picioare. E frumoasa ea, bine ca nu ai folosit-o pe aia cu padurea si copacii. Nu am citit Eliade si nici Istoria Religiilor asa ca as minti daca as spune ca am facut-o. In legatura cu ce sex ai, umbla o vorba pe internet: "there are no girls on the internets". Dar ma voi comforma in viitor desi pe un subiect ca Prometheus cred ca e timp pierdut, filmul asta e praf.

Ce ai vrea sa te intreb mai mult decat am facut-o ? Tu ai spus ca iti sunt irelevante gaurile din scenariu si sunt o groaza. Ce ar mai fi de intrebat atunci. Faptul ca filmul aduce in discutie o tema aiurea in tramvai si nu o adreseaza este cumva un punct forte ? Cum adica Scott nu a vrut sa dea un raspuns, atunci ce dracu a vrut sa face in afara sa ia bani pe o mizerie ? Zi-mi tu. Uite o intrebare, ce crezi tu ca a vrut sa faca Scott cu filmul ala si pe baza caror elemente ti s-a parut tie ca a adresat ce vroia sa spuna? Destul de simplu, nu ?

Fac eu un rezumat scurt si poti sa imi spui care e tema aia importanta:

O echipa de cercetatori(absolut imbecili) gasesc o constelatie asemanatoare in mai multe locuri de pe Pamant. Ei duc sa vada care e faza cu constelatia aia pe care oamenii respectivi nu aveau cum sa o vada(pe bune, cum au pictat-o daca nu au vazut-o?, nu asta e problema ). In fine, continuam. Se duc baietii sa vada cine sunt cei pe care ei ii considera creatori. Weyland are o agenda personala si incoerenta. David se uita in visele oamenilor si este si el incoerent ca si comportament. Trecem peste. Androidul este surprins ca au ajuns la destinatie si ii trezeste pe piticoti. Vikers, androidul cu organe sexuale umane(lol) face flotari.

Gasesc niste movile la care un cercetator spune " verifica sa vezi daca constructia este naturala sau nu ", cum am zis si inainte, imbecili. Gasesc cercopitecu si o inregistrare video care nu are sens. David in timpul asta stie cum sa deschida usi si sa citeasca mesaje, neimportate pentru cercetatorii imbecili. David ia niste rahat negru fara ca ceilalti sa il vada si il depoziteaza in frigider. David face alte prostii, il infecteaza pe retardatul ala care sta cu sticla de bautura in gura si cu curul pe tejghea in camera de disectie sau ce e aia. Aflam ca Shaw nu poate avea copii(Maria v2.0). Aia fac niste wrestling si gata se "infecteaza" si Maria. Iosif moare, ca si asa e un actor prost, si se descopera faptul ca Maria o sa faca un copil(Jezus 2.5). In timpul asta aia 2 tembeli desi in permanenta legatura cu nava se pierd in constructie, dar sunt prosti deci au o scuza. In tot acest timp actiunile oamenilor sunt departe de orice imaginatie, fie si intr-un SF.

Jezus iese prin cezariana si e urat ca dracu. Aia fuge cu capsele in piele si nimeni nu mai adreseaza faptul ca saracul Jezus e singurel in pod-ul lui Vickers. Weyland apare iar David ii spala piciorul (OMG more biblical reference). Weyland se duce pe nava si deodata David vorbeste si extratereastra. Ala suparat pe cat de prosti sunt astia de au venit pe Prometheus ii snopeste in bataie si se duce spre pamant. Este sugerat de Shaw ca se duce sa ne faca praf desi acest lucru nu este adresat in film. Este sugerat iar prin cateva linii de dialog ca ei ar face asta pentru ca ne urasc pe noi si Shaw intreba: " DE CE ? QQ ". Acum ca am adresat in 2 linii de dialog si "tema spirituala" ( ) ne intoarcem la alieni nervosi si prosti, o dovada ca s-ar putea totusi sa ne tragem din ei.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 20 Jun 2012 at 18:50.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif