Thread: Prometheus
View Single Post
Old 20 Jun 2012, 16:43   #70
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
Originally Posted by Redy:
Si asta ar trebui sa ma faca sa ma simt prost, venind din partea unui ignorant care nu are cunostinte minime de istorie, stiinta, cinematografie ?

Eu m-am straduit iti clarific ghiveciul ala care e in capul tau dar vad ca in raspuns nu primesc decat niste comentarii absolut stupide. Ca sa o luam pe scurtatura, esti cam simplut asa de felul tau.

Deja am dat-o in atacuri la persoane, nu ca m-ar deranja pe mine, nu ai fost niciodata un partener de discutie cel putin decent pe threadul asta. Tu ai venit cu un monolog din care ti-a fost greu sa iesi, in continuare te voi lasa sa te desfasori. Deja te-ai spanzurat cu cata sfoara ti-am dat. Mai rau nu vad cum ar fi posibil dar voi fi placut surprins daca se va intampla.

La sfarsit un sfat pentru Aeryn_sun care tot nu vroia sa se "certe" cu mine. Cand auzi prima oara de androizi cu mandrie, fugi in cealalta directie de cel care aduce in discutie asa ceva, mai ales daca nu este stabilit ceva dinainte. ROBOT PRIDE. Daca mai si adauga cum ca sumerienii erau sclavii extrateretrilor si inca mai ai ceva serios de discutat cu acea persoana nu pot sa stau pe bara si sa ma amuz. Nu cauta explicatii in gurile de canal.


Nu VOIAM sa ma cert cu tine, dar nici tu nu prea ai spun nimic concret. Doar de prefaci ca stii, dar pana la urma ce stii? Lumineaza-ma pe mine, in primul rand. Zi-mi povestea sumerienilor. Chiar sunt curioasa. Probabil pentru ca nimeni nu te intreaba, si de aceea te legi de cu totul alte lucruri. Si povesteste-mi si contextul filmului daca tot spuneai de context, si daca la asta te refereai, pentru ca sincer, tot ce spui nu prea isi are locul, total deplasat de la subiect; nu vii cu argumente clare, si nici cu vreun contraargument. Arata-mi complexitatea care zace inlauntrul tau. Si te rog, nu veni cu stupide fraze precum "nu am ce sa demonstrez nimanui absolut nimic, eu stiu ce stiu si daca voi nu stiti, asta e!". Nu voi accepta asta ceva.


Si in caz ca nu stii de unde provine fictiunea, intoarce-te in timp, si poate o sa-ti dai seama. In filme totul este posibil, in carti de asemenea. Oare de ce se numeste Science Fiction? genul stintifico-fantastic. Totul este legat de om si de imaginatia sa, asa ca, noi vorbim despre un film, si despre teoriile care ar putea/pot explica existenta INGINERILOR IN FILM. Poate nu realizezi, dar candva, si nu acest film, un altul, te va trezi. Si daca acest film nu a reusit sa capteze atentia spectatorilor, si sa ii puna pe ganduri, sunt mie la suta sigura ca in viitor, cand nivelul culturii populatie se va diminua foarte mult, acel om din viitor, un om de rand, sau fie el si invatat, acum am sa exagerez, poate ca si acel om care seamana cu un bebelus, asemanator celui din Wall-E, orice om din viitor, cand se va uita la acest film, va medita asupra lui, isi va pune intrebari si totul multumita acestui film. Exact cu se intampla in ziua de azi, ca un om simplu, care poate nu viseaza la lucruri marete, dar odata cu impulsul sau de a se uita la 2001: A space odissey, setea lui de cunoastere va incepe atunci, si cine stie, dar mai mult ca sigur va fi schimbat intr-un tip de om demn de a fi om, fiinta cu gandire superioara. Si sunt o multitudine de alte lucruri care iti deschid ochii, spre ceva bun. CULTURA
Exemple se pot da miliarde.

Robot pride, nu ti se pare un nume adecvat? Redy= the robot with pride?
Probabil si lipsa ta de imaginatie te-a adus aici....hmm.
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif