View Single Post
Old 30 Sep 2015, 18:43   #44
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
La a mea preocupare
Despre filme de valoare
Se impune un adagio
Despre Paolo Villaggio.

Daca vrei sa te simti bine, una din posibilitati este sa te uiti la filme cu Fantozzi, marfa a-ntaia!
Propunerile mele de acum sunt din afara acestui spectru, dar tot fantastice, personajele sale fiind de fiecare data extrem de amuzante.
In filmul Quando c'era lui... caro lei, il vedem pe Paolo Villaggio cu amintirile sale de pe vremea fascismului, cum numai el stie sa le spuna.
Ho Vinto La Lotteria Di Capodanno, iarasi ceva aproape multor "jucatori" infocati de la noi, un film extrem de vesel.
Dar si Il ...Belpaese este un film ce nu trebuie deloc, dar deloc neglijat!

Actorul a cochetat deseori cu cartile, inclusiv la primele doua filme "Fantozzi", cele mai bune ale seriei sale, o serie ce a avut si cel mai mare succes la public.
Paolo Villaggio a jucat si in filme ce nu au fost comedii, asa cum a fost Il segreto del bosco vecchio (1993) de E.Olmi, dupa un basm al renumitului scriitor Dino Buzzati. Dar sa trecem numai la comedii facute dupa carti.
Apare intr-un simpatic rol alaturi de Celentano in La locandiera - Hangita, dupa Goldoni.
Un alt film distractiv este Il volpone (1988).
Paolo Villaggio este Volpone, renumitul personaj al piesei de teatru cu acelasi nume scrisa de nu mai putin celebrul clasic britanic, Ben Jonson.
Daca cumva v-a strafulgerat gandul macar cat de putin, 9 nanosecunde sa zicem, ca e vorba de atletul ala drogat, sa stiti ca nu e asa, e vorba de un clasic englez, contemporan cu Shakespeare, din cate imi amintesc, iar asta e una din piesele sale geniale si renumite.
Aici piesa este intr-o transpunere in zilele noastre.
Un film despre spectacolul lacomiei umane, cum, la un moment dat, spune insusi personajul principal, Volpone, o persoana bogata, motiv care-l face sa se amuze pe seama celor care-i stau prin preajma si ravnesc la tot felul de pozitii suspuse.
Deliciul farselor este dublat de prezenta simpatica a actorului italian cu rasul sau de soarece de biblioteca, iar in final, in ce priveste testamentul si urmarile lui, totul este superb si surprinzator.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif