View Single Post
Old 07 Jul 2015, 21:45   #23
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
Un film de cultura ce mi-a placut foarte mult, inceput de Eisenstein si terminat mult mai tarziu de colaboratori, despre Mexic - Que viva Mexico.
Cateva zile din viata lui Oblomov (1980) e foarte bun si, parca, nu l-am vazut aici.
Inima de caine (1988), Maestrul si Margareta (2005) (dupa Bulgakov) sau alte variante care va plac sunt doua titluri remarcabile.
Si daca tot citisem pe forum un subiect ca anul 2003 nu prea a avut filme pe placul celor de acolo, adaug o comedie buna ruseasca din acel an, despre lumea filmului, lume de care vad ca sunt multi pasionati pe aici, o comedie care mi-a placut mult - Kolkhoz Interteynment.

Apropo de rusi, ceva comic, imaginea clasica a rusilor in alte filme decat rusesti e musai cu vodka, face parte din recuzita filmului. Cum e ceva cu rusi in film, cum apare vodka sau caciula de blana sau dansurile lor populare! Oare n-au obosit cu prostia asta? La rusi in filme nu vezi chiar asa ca la altii treaba cu bautura.
Iar la noi, alta, e cu injuraturile! Pesemne se cred mai buni asa, ca altfel nu se explica. Se dau ciumeci!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif