View Single Post
Old 27 Mar 2015, 21:06   #33
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
C.Ghevara, contează și atmosfera. De ce să nu-ți pese de scenariile la naftalină și de victimele sistemului?! Dacă nu-ți pasă, nu te poți aștepta la „eficiența sistemului”. Evident că scenariul este cea mai importantă etapă, celelalte sunt meserii. Înțeleg că tu ai zis o vorbă, mai mult ca sigur nu faci parte din sistem, dar celor care fac parte din sistem chiar nu le pasă. Aceasta este și cauza situației în care se află filmul românesc!
Chiar și dacă s-ar face o evaluare corectă a scenariilor, atâta timp cât un scenarist independent nu beneficiază de evaluare, singura soluție rămâne selectarea celor mai bune dintre cele cele proaste.
Tu ai dreptate, deși poate ești prea exigent, dar rezultatul este pe măsura implicării CNC și UNATC. În filmele noastre sunt niște actori care spun niște replici. De aceea nu simți nimic pentru personajele din film! În UNATC se învață că filmul se face cu regizor cu diplomă, cu actori cu diplomă, critici cu diplomă s.a .m.d. Cine sunt cei care îi formează și îi evaluează pe acești deținători de diplome? Ei ce diplome au? De la cine le-au primit!
Dacă nu ne pasă, nu putem spera la „eficiență”!
Nu ar trebui să „presupunem” ci să știm de ce nu merg românii la filme românești. Nu numai noi cei 4,5!
Să știm de la cei care sunt în măsură să facă un studiu adevărat în acest sens.
Nu trebuie să ne placă filmele, trebuie să ne intereseze, ca să mergem să le vedem. Mie poate nu-mi „place” ce-ți place ție, dar problema care se pune e dacă filmul este bun, dacă a reușit să spună ce și-a propus.

Filmul lui Mungiu a avut 90 de mii de spectatori. Ca să discutăm, trebuie să știi!
Lumea a mers să-l vadă pentru că, luând premiu, s-a auzit de el. Despre celelalte nu s-a auzit nimic. Dacă nu ar fi fost premiat, poate ar fi avut 45 de mii de spectatori? Sau 22 de mii? Și 10% și tot ar fi bine! Plus că, iată, și acum discutăm despre el!
În ultimii 2 ani, 11, respectiv 14 filme din 20 au avut sub 6 mii de spectatori!
Filmele românești nu sunt toate proaste și foarte proaste, dar sunt extrem de subțirele.

Djinjis își pune problema dacă putem face filme bune. Pare să spună că nu. De ce să nu putem? Ce ne lipsește nouă, ca români? De ce Hollywood-ul nu a atras niciun talent și de la noi? Simplu, pentru că nu a fost lăsat, sau măcar ajutat să se afirme mai întâi aici.
Nu știu de ce a dat ca exemplu tocmai „Film Menu”! Părerea lui Gorzo fără părerea lui Titienii nu poate duce la o concluzie. „Atelier de Film” și-a propus să atragă fonduri, dar pentru ce filme și ale cui?
Ce știu este că Cinemagia le este interzisă studenților. Aici se spune lucrurilor pe nume!
Dacă pare justificat ca un tânăr de 18 ani să urmeze școala de actorie, poate și cea de regie, așa, preventiv, pentru scenaristică sau critică de film mi se pare mult prea devreme.

Alali, teatrul radiofonic are un foarte mare avantaj, se bazează foarte mult pe imaginația ta.
De ce să ecranizăm romane, eventual de mâna a doua, când anual la HBO se prezintă câte 400 de scenarii și la CNC câte 200?
Evident că e mai rentabil pentru regizori să semneze de două ori pe ștatul de plată, că doar ei au stabilit regula asta!
Nu știu dacă ai observat, dar filmele mai „răsărite” au câte un coscenarist. Dacă nu și-ar băga și regizorul coada, ca să justifice banii, cred că ar fi chiar mai bune!

Cred că de-acum e clar de ce nu merg românii la filme românești.
Acum ar trebui să ne întrebăm de ce s-a ajuns în această situație.
Dar cred că avem nevoie de mai mulți combatanți!

Recapitulez:
Twisen
Alali
C.Chevara
Djinjis
Bremen
Mirodoni
Omudindulap

Liviu

Ultimii 2 se pare că fac parte din sistem și s-au retras. Nu înțeleg de ce nu au rămas să ne arate ce este totuși bun în filmul românesc.

Last edited by mirodoni : 28 Mar 2015 at 20:48.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif