Thread: Prometheus
View Single Post
Old 17 Jun 2012, 12:56   #47
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by charles:
Liviu, inteleg ca esti viitor medic (sau chiar medic). Observatiile tale cu siguranta sunt corecte. Dpdv medical. Insa eu, ca si altii, nu am mers la film sa vedem o cezariana corect executata. Putin imi pasa de treaba asta. La obiectiile astea nu pot sa-ti raspund decat, si asta fara sa te jignesc, sutor, ne ultra crepidam!!

Stai linistit, nici eu n-am mers pentru asta si nici nu m-am legat prea mult de corectitudinea operatiei, ci de ce a urmat. Aici nu trebuie sa fii viitor medic ca sa realizezi cat de stupid e si dupa cum se pare foarte multa lume a atras atentia aici, persoane care n-au nicio treaba cu stiinta in general. E o chestie de bun simt.

Faza cu CO2 nu e de prea mare importanta, m-a enervat simplul fapt ca au scos-o din burta. Daca bagi o chestie atat de banala in scenariu... pe ce baza o bagi? Nu verifici inainte daca tot e sa trantesti o cifra intr-un domeniu in care nu te pricepi? E iar vorba de bun simt si de respectarea spectatorului.

Originally Posted by charles:
iar spatiul imaginar functioneaza dupa propriile reguli.

De acord cu tine, dar Prometheus face exceptie. Filmul are o tenta serioasa si constant vrea sa fie luat in serios (ca de asta au bagat temele alea filosofice), motiv pentru care nu se aplica absolut. Universul e unul imaginar, dar e mai mult decat clar ca se vrea ancorat in realitatea noastra si nu da niciodata vreun motiv sau vreo explicatie pentru a banui altfel. Inception e un exemplu foarte bun in sensul asta. Filmul isi explica propriile reguli pentru ca "suspension of disbelief" sa aiba un sens.

Poate cel mai important motiv pentru care ideea asta nu poate functiona e ca toata filosofia filmului are sens atat timp cat face parte din universul nostru, din realitatea noastra.

LE: Credibiltatea scenei cu operatia putea fi schimbata daca aleagea o metoda inexplicabila pe baza de "e o inventie a viitorului", in schimb ei au ales s-o faca prin metode in mare folosite in zilele noastre, precum inchiderea prin banalele capse (care, din cate stiu, oricum sunt o alegere mai proasta decat sutura clasica, doar ca se face mai rapid). Imaginatia lor a lipsit cu desavarsire in momentele astea. In fine, intr-adevar n-ar trebui sa intram in chestii prea tehnice, dar mai multa imaginatie din partea lor n-ar fi stricat.

Last edited by Liviu- : 17 Jun 2012 at 13:42.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif