Thread: Prometheus
View Single Post
Old 17 Jun 2012, 11:29   #43
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Redy:
1. THAT WAS THE FUCKING POINT ! Nu intelegi ca un film ca KoH din punct de vedere tehnic avea mai multe in favoarea lui decat niste decoruri negre si are 33% spre deosebire de 76%, mai putine gauri in scenarii, MULT mai putine. Este ireal ce vorbesti tu acolo.
Reciteste ce ai scris... Vezi daca are vre-un sens. Formularea lasa de dorit. Cat despre diferentele dintre aspectele tehnice... Se vede ca habar n-ai despre ce vorbesti. Mi-e si sila sa-ti mai raspund cand vad cat de superficial si ignorant esti. Vorbesti in necunostiinta de cauza. Din punct de vedere al decoratiunilor, Scott nu a mai facut ceva la nivelul asta de la Blade Runner incoace. Uite cum se duce teoria ta cu KoH fix pe apa sambetei.

Originally Posted by Redy:
2. Star Trek nu a avut o coloana sonora mai buna ? Giacchino ala e praf rau.

Faptul ca e Giacchino sau Williams e irelevant. Fiecare are momente mai bune sau mai slabe. Star Trek a fost un moment bun dar nici nu a insemnat mare lucru. Nici o compozitie muzicala care sa-ti ramana in minte. Prometheus are cateva. (poate nu ti-au ramas tie dar asta nu inseamna ca trebuie sa generalizezi luandu-te pe tine drept exemplu) Multa lume deja foloseste aceste teme in montaje... Putine montaje care sa foloseasca coloana sonora din Star Trek pentru ca desi buna ea nu are nimic cu adevarat memorabil. E o chestie care se numeste "replay value" si de care esti cam strain vad.

Originally Posted by Redy:
La District 9 este discutabil ? Nu, cred ca majoritatea oamenilor vor alege District 9 si Star Trek peste Prometheus ca coloana sonora si as fi foarte surprins daca cei din industrie se vor da peste cap pentru ce au facut astia in Prometheus. Sincer, nu cred.

E clar. Am ales sa discut cu unul care face cacofonii la secunda. Prima data cand te-am vazut facand asa ceva am crezut ca e graba... dar acum cred ca e altceva. Nu ai tu de unde sa cunosti ce vor alege majoritatea oamenilor... Singurele indicii sunt practic utlizarea lor in repetate randuri sau includerea lor in fel de fel de topuri. Pana atunci nu ai cum sa cunosti treburile astea. Momentan muzica din Prometheus primeste un feedback foarte bun. ATENTIE: Se si specifica ca pentru o compozitie muzicala "stand-alone", coloana sonora nu e cine stie ce cu exceptia a 2-3 piese... insa merge foarte bine cu actiunea din film. Si eu sunt insa de-acord ca sunt anumite bucati care se puteau folosi in alte momente.

Originally Posted by Redy:
3. Este un indemn pe care nu o sa il repet pentru ca vad ca nu e posibil, deocamdata.

Multumesc ca mi-ai dovedit cat de orb si fudul esti.

Originally Posted by Redy:
4. De ce as citi si as lua de buna ce au spus altii ca au vazut in film cand eu am vazut ce a vrut regizorul sa se vada, adica un rahat frumos impachetat.

Uhm. Se numeste informare sau mai mult se poate numi si obiectivism. In momentul in care exista MULTE ALTE pareri pro despre un film ce contin multe elemente interesante si neinventate, atunci merita sa fie bagate in seama si merita sa pui tot ceea ce ai citit in contextul filmului. Daca nu faci lucrul asta atunci nu o sa poti trata niciodata un film cu destul obiectivism si mereu vei fi exemplul ridicol de subiectivism ce trateaza filmele cu simple adjective precum "ridicol", "naspa" sau "fenomenal". Nu risca sa fii deschis in fata unor analize.

Originally Posted by Redy:
5. Aia si-au dat jos castile in extazul momentului. Ce extaz ? Stii conditiile in care poate aparea extazul ? Crez ca daca traversezi niagara pe un fir pe la jumatatea traseului te poti extazia asa tare ? LOLOZAUR. Se duceau in necunoscut. Stii ce e ala un microb ? Stii ce face ? Nu ai trecut pe la biologie deloc ? Nu de alta dar ai atat de multe cunostinte ca "expertii" de pe Prometheus. Ce dracu sa vorbeasca lumea cu tine cand nu intelegi de la ce vine SCIENCE fiction. SCIENCE. Ia da search pe google si o sa gasesti mai multe informatii decat euglena verde.

Ce dracu sa vorbeasca lumea cu tine cand nu intelegi de la ce vine science FICTION. FICTION. Ia da search pe google si o sa gasesti destule informatii. Eu ti-as recomanda sa pui mana si sa citesti si niste carti despre "cum se face un film de orice gen"... si cam ce trebuie sa contina, cam ce ar putea contine si cam care sunt greselile acceptate intr-un film in functie de genul abordat. Din pacate stiu ca nu vei face asta pentru ca te cheama "Redy".

Originally Posted by Redy:
6. Moon desi se intampla in viitor e mai mult o tema de discutie a carui actiune se intampla intradevar in viitor dar are mai mult de a face cu o discutie filozofica.

Invata Dumnezeule sa vorbesti... Invata sa construiesti o propozitie sau o fraza. Esti de-a dreptul incantator.

Originally Posted by Redy:
Star Trek ala , ce voma de film. Auzi, sa aduci aminte de Star Trek si sa nu spui de Moon. Cata ignoranta. Dar tu rifa de ce nu ai adus in discutie The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, daca tot e sa aducem in discutie aiurea filme SF ? In plus este si mai inteligent decat aceasta voma imparfumata frumos ce se numeste Prometheus.

Cand am zis eu ca Star Trek e o "voma" de film? Numai tu ai vocabular de maidan cand vine vorba de a caracteriza un film... Cat despre The Hitchhiker's Guide to the Galaxy... front-story-ul e mai inteligent... Era si culmea sa nu fie... Din pacate... dincolo de front-story si dincolo de cateva teme sau elemente bune de simbolism... Filmul nu reprezinta mare lucru. ATENTIE! (Ca parca vad ca spui ca am zis si de asta ca e o "voma" de film)... Filmul mi-a placut.

Originally Posted by rifa:
Imi pare rau sa te dezamagesc dar original Ridley Scott nu a fost regizorul acestui film. Fox nu a vrut sa plateasca banii pentru prequel decat daca era facut de Scott asa ca l-au schimbat pe regizor cu Scott iar Scott l-a adus pe Lindelof ca sa mazgaleasca scenariul care era dinainte facut si ideea era acolo.

Oh, snap, s-a dus dracu si teoria cum ca Ridley Scott a gandit filmul asta. A introdus niste simboluri crestine ca sa ii ameteasca de cap cum ca ar fi ceva mai important decat este. NU a fost ideea lui Ridley Scott filmul asta.
Ahahahahahahahahha. "Mare e gradina Domnului"... Imi place cum esti total dezinformat. Prietenas, Ridley Scott a vrut sa faca acest semi-prequel imediat dupa Alien. Din pacate, nu avea tehnologia necesara pentru asa ceva si a decis sa astepte. Pe urma au urmat niste continuari odioase. Pe urma Fox a vrut sa faca un prequel. Pe urma Ridley, fiind contactat, le-a spus oamenilor despre ideea sa. Pe urma Ridley, fiindca nu se baga la scris scenarii l-a contactat pe Lindelof... Pe urma... s-a facut filmul. Da. Ridley chiar a inventat totul peste noapte. Partea ciudata e ca tot ceea ce se intampla in Prometheus este important pentru universul Alien si leaga foarte bine ideile din spatele lui Alien. Cat despre "Prometheus 2". Acesta mai mult ca sigur va completa tot labirintul asta inexplicabil pentru unii... Spun pentru unii pentru ca altii au fost in stare sa gaseasca iesirea din labirint chiar in sala de cinema. Toate raspunsurile sunt un film... pe marele sau micul ecran.

Originally Posted by Hattifnatt:
Daca nu scrie pe forumul ala inseamna ca se poate alerga dupa ce ti-ai taiat burta pe jumatate si ai capse in piele. Sau poate au explicat "cunoscatorii" de pe forum. Acele minti luminate ale internetului.

Exista o descriere a tehnologiei folosite in cadrul acelei operatii. Exista pe net si poate fi gasita foarte usor folosing Google. Ceea ce se intampla in cadrul acelei operatii este acceptabil la timpul prezent din film. Normal ca daca analizam scena in termeni medicali curenti o sa vedem doar hibe. Si eu am vazut acele hibe din prima dar m-am gandit pe moment ca scena asta e un lucru acceptabil din punct de vedere stiintific tinand cont ca ar trebui sa aiba in spate o tehnologie destul de avansata. Intr-adevar, pentru cei care vor neaparat sa arunce cu noroi in film... scena respectiva este un bun argument si poate fi folosita impotriva filmului. Nu neg asta. Dar atunci ar trebui sa negam TOATE scenele de genul din toate filmele bune care au aparut. Una dintre ele ar fi un intreg caracter. "Two-Face" din The Dark Knight... Nimeni n-a comentat in legatura cu acel caracter desi filmul se vrea a fi cat mai aproape de realitate. Se putea face o varianta Two-Face mult mai putin "fantasy" decat au facut-o. Era oare o decizie mai buna insa? Nu prea... Si cu toate astea s-a sarit peste zecile de erori stiintifice si medicale ce inconjurau acel caracter. Ma bucur insa ca mai toti cei care au apreciat Prometheus, dar si cei care au dat cu el de pamant, au apreciat scena respectiva pentru doza de adrenalina pe care o ofera... la propriu.

PS: Doar nu vroiati acum sa faca Ridley o scena de 5 minute in care sa explice operatia...


Tot nu am vazut ceva concret legat de film decat treaba cu operatia si cu castile care pot fi explicate din toate punctele de vedere. Mai multe greseli apar in The Avengers dar vad ca filmul ala e cotat de mult ca fiind o capodopera. Mai multe greseli ce tin de "medicina" sunt si in District 9 dar s-a trecut si acolo cu vederea.

Parca am citit la Liviu (care nu stiu de ce ignora cateva lucruri bune pe care le-am spus... probabil ca e ocupat) ceva legat de acea caracatita care a crescut fara sa manance ceva. De ce trebuie sa compari filmul asta cu Alien. De ce trebuie sa tragi paralele intre celebrul "xenomorph" si aceasta forma de viata care este total diferita. Nu mai exista organisme care cresc fara sa aiba nevoie directa de hrana? Daca si "caracatita" aia este o greseala... ma las pagubas... Ma asteptam la mai mult sincer... Acel "alien" este pur si simplu o alta rasa... La fel cum alien-ul de la final este diferit fata de "Xenomorph"... Tocmai v-am sugerat sa va uitati putin peste Art-Book... Astea sunt niste chestii elementare care se puteau observa foarte usor in sala de cinema daca se viziona acest film fara a se face legatura direct cu Alien. Am auzit persoane care au fost dezamagite pentru ca povestea din AVP era total diferita... Este cu adevarat ridicol ce se intampla. Asta este un motiv in plus pentru care filmul va capata mai multa apreciere in viitor tinand cont ca in timp lumea va separa cele doua francize.

Last edited by rifa : 17 Jun 2012 at 11:38.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif