Thread: Prometheus
View Single Post
Old 16 Jun 2012, 16:36   #41
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Pepper:
Scena cezarianei pare ea neverosimila dar macar Shaw a avut decenta de a se indoi de durere pana la finalul filmului, plus ca adrenalina a avut si ea un rol aici.

Am sa raspund doar la asta pentru ca pe oriunde trec se tot repeta aceeasi chestie drept scuza. Stiintific nu se poate exclude ca pana in anul ala sa se creeze un anestezic atat de bun (e aproape imposibil unul care sa nu puna altfel de probleme in situatiile prin care a trecut ea, dar ar trebui sa intru prea tare pe domeniul stiintei pentru explicatii suplimentare), cu atat mai putin s-ar putea exclude crearea unor capse care sa nu se rupa la atata efort, dar e la limita imposibilului ca tesutul abdominal sa fie de alta natura ca acum si SA NU SE RUPA de la atat efort. Asta e cea mai mare problema a tot ce a urmat. Scena contine si alte prostii de natura stiintifica. Una dintre ele ar fi faptul ca nu s-a realizat o hemostaza a leziunilor de la nivel intern (tipa a rupt cu mana cordonul ombilical - WTF!) si asta inseamna ca ea mergea cu o importanta hemoragie interna, ceea ce probabil ar fi dus in cateva minute la pierderea cunostintei, cu atat mai mult in cazul efortului respectiv care ducea la o circulatie mai rapida a sangelui si deci la pierderi cu atat mai mari. Mai exista si alte probleme de ordin stiintific in operatia respectiva (precum faptul ca toate organele ei reproducatoare sunt "corp strain" daca masina era setata pentru barbati), de fapt aproape toata operatia e o inventie a filmului. Filmul are pretentia, cum bine a subliniat Redy, de a fi unul stiintific (cu atat mai mult cu cat are si un ton serios si nu s-a vrut intentionat amuzant), deci niste decizii total aberante doar pentru a crea un plus de senzational nu se justifica.

Am sa revin cand am timp si la restul discutiei.

PS: Niciun raspuns la citat nu e corect. Iti raspund cand am timp de ce, dar ar trebui sa-ti dai seama si singura

PS2: Observ o chestie oarecum neechilibrata: trebuie sa luam in serios aspectele filosfice ale filmului, dar nu si pe cele stiintifice si asta intr-un film Sci-Fi.

Last edited by Liviu- : 16 Jun 2012 at 16:50.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif