View Single Post
Old 18 Dec 2014, 23:31   #56
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
ok,alali Nu m-am gandit nici o clipa ca opiniile tale ar fi fost influentate de faptul ca filmul a fost propus de mine.

Ceea ce tu numesti "o asteptare de a trece timpul si de a se rezolva conflictul" ,da, e o senzatie corecta,daca e sa acceptam termenul intr-un sens mai lax.Filmul nu are intriga, dinamism exterior,se axeaza pe evolutia starilor interioare a personajelor,care curge natural.Ori mie acest aspect mi-a placut nespus.Apoi,oricat de mult ar displace,ceea ce se intampla acolo e cam ca-n viata.

La faza cu americanul,vad altfel lucrurile.
O femeie poate starni admiratia fara sa aiba vreo "vina".Ce vrei acum,sa umblam cu valuri pe cap ?
Si se poate bucura de admiratia pe care o starneste fara ca asta sa constituie un fapt neaparat condamnabil.Ce crima vezi tu intr-o discutie de 10 minute cu un strain,la sfarsitul careia Lucille ii spune ca e indragostita de alt barbat si refuza cu gratie orice avans ,inclusiv invitatia la masa ?
In aceeasi ordine de idei parerea mea e ca e mult mai flatant pentru un barbat sa aiba o iubita admirata si de altii ,dar imuna la orice alt avans din dragoste pentru el,decat una fidela la care in veci nu s-a oprit nici o alta privire.

Nu stiu daca am comentat chiar tendentios postarea ta.
N-am vrut sa fiu rautacioasa,daca am fost imi pare rau si te rog sa treci cu superioritate peste
Dar tenta cam abraziva a comentului tau recunosc ca m-a stimulat sa fiu putin ironica.Se mai intampla,nu ?

Last edited by sigalia : 18 Dec 2014 at 23:35.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif