Thread: "15"
View Single Post
Old 22 Oct 2005, 19:02   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by cineva:
Pitbull, inteleg ca esti ziarist. Nu ai unde sa scrii?
Intr-un fel... De la Revolutie (nu aia dupä Nicolaescu!) încoace, am fäcut diverse. De vreme ce productia de filme a trecut prin ce-a trecut în ultimii 15 (nu de Nicolaescu!) ani, si dupä "Neînvinsä-i dragostea" (1994), n-am mai putut face nici unul, am cârmit-o spre edituri. Ziarist propriu-zis am fost doi ani, în 1991-1993, la "Radio NOVA 22" si la "Expres Magazin".
Deci, nu se pune problema cä "nu am unde sä scriu" (slavä Domnului, scriu si traduc pentru edituri de mi se-apleacä!), dar uneori mä doare sä-mi mai astern si eu niste gânduri, nu tot sä le tälmäcesc pe ale altora, sau sä scriu serios, nu cärti comandate si la repezealä compilate din nu stiu câte surse. Mai ales în domeniile pe care le stäpânesc (film, literaturä), si mai ales când väd niste goluri pe care, din varii motive, altii mai îndreptätiti ca mine ezitä sä le umple - cum ar fi ästa de-acum, cu spusul Sergiulicului pe nume.
Originally Posted by cineva:
Mie chiar imi pare rau ca emisiunea Cinemagia de la DeltaRFI nu mai fiinteaza. Ca aveam o promisiune de la Sergiulica sa vina si dupa premiera lui 15. De data asta nu ma mai abtineam... Nu ca la Orient Express s-a simtit prea bine ... Emanuel stie ce zic!
O, da...! Ce frumos ar fi fost!

Ei, si apropo de articolele de mai sus. "De ce sä nu vä duceti..." l-am citit si eu, ieri. Da, în general, sunt corecte - dar sau n-au vânä, sau aparatul critic scârtâie (ca la Valerian Sava, care desi dä tare, rämâne atât de vag, încât e exact prilejul pentru ce spunea A.L.S. mai sus: ca Sergiu sä-l expedieze ca pe un atac personal.
In schimb, cel mai dulce e interviul! Bäi, stiam eu cä-i mitoman, da' a ajuns sä se-ntreacä pe sine însusi! Ia sä spicuim noi nitel:

Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
Din cauza dosarului care imi aducea numai probleme, atunci cand am intrat student la Politehnica mi-am completat fisa cu date false si m-am trecut drept orfan. Eram foarte sarac, aveam o singura pereche de pantaloni, si aceia capatati de la tata, o camasa si un trenci, mancam la cantina. Apoi a venit succesul, dar mi-am dorit dintotdeauna o alta lume.
In perioada aia, taicä-su murise, iar maicä-sa era cu Generalul Cambrea. Sergiu era un june al protipendadei epocii, cunoscut de multi ca "Florin Cambrea" (al doilea prenume al lui fiind Florin).
Apropo, aici n-o spune, da' a spus-o-n atâtea alte locuri (plus biografii "oficiale"), cä meritä subliniat: el sustine cä ar avea "trei diplome": scoala de ofiteri de marinä, artele plastice si politehnica. Aiurea, le-a-nceput pe toate trei si n-a terminat nici una. Nici mäcar inginer nu e, cum se crede!
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
As accepta totusi sa fac un serial in care sa spun cateva dintre adevarurile Revolutiei.
I-auzi, dom'le!
"As accepta" - citeste: "ce-as mai vrea, da' astea nu le face C.N.C.-ul!"
Si de ce-asteaptä "un serial", ca sä le spunä? Si care ANUME adeväruri, întreba-m-as si n-am cui?
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
Eu nu fac probe de actori, nu fac repetitii.
Repetitii nu face, DAR PROBE VIDEO FACE, când ia actori noi.
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
Ma bucur ca am lansat brand-ul Sergiu Nicolaescu...
Taci, tu!
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
Simt nevoia sa fac filme adevarate...
Pe-asta cum s-o luäm? Cine le-a dezadeväräticizat pe "Oglinda", "Puntul Zero", "Triunghiul mortii", "Orient Express", "15"? A?
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
...dupa Revolutie am facut greseala vietii mele si m-am lasat tarat in politica. Politica nu a fost un rol pe care l-am acceptat. N-am fost eu cu adevarat, desi mi-am facut datoria de senator.
LOOOL !!!!
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
Acum incerc sa imi vad de filmele mele, dar sunt unii care nu ma lasa.
LMAOFFFFFFFFF !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Exact asa se plângea si-n anii '80: cä el ar vrea sä facä doar filme de artä, ca vezi-Doamne "Ultima noapte de dragoste" sau "Ciuleandra", da-l tot piseazä ästia sä le facä "Ziua Z" si "Noi, cei din linia întâi", si alte chestii istorice si de actiune în care el nu mai e el însusi!
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
am ramas acelasi om al dracului.
Gura senatorelui adevär gräieste!
Da' lasä, Sergiulicä, lasä mamä, cä nu-i dracu-asa de negru! S-apoi, tu ai fost dintotdeauna si cu' dracu', si cu lumânarea, nu? :sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif