View Single Post
Old 17 Jun 2013, 21:15   #17
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Scream, I'm your father!

Not the right movie for a gal living alone in a seven room house near a forest, but what the heck?

N-aveam de gand sa vad filmul asta, in primul rand pentru ca face parte dintr-un gen care ma horripileaza si a carui utilitate mi-e greu s-o definesc. Totusi, multiplele comentarii si diferentele de notare m-au determinat sa-mi schimb hotararea.
Mi s-a parut destul de captivant inceputul, cu tehnicile de filmare folosite, unghiurile atipice, natura animalica a criminalului fiind evidentiata prin redarea distorsionata a campului sau vizual, procedeu care se utilizeaza de obicei in cazul prezentarii orizontului vizual al animalelor.
Sunt fascinata de filmele care au ca subiect personalitatile multiple, efectele lor si mai ales cauzele, de asta m-a intrigat momentul in care ucigasul a inceput sa imite diversi membri ai familiei sale, abia asteptam sa aflu exact ce s-a intamplat. Dar, daca in cazul altor pelicule memorabile care abordeaza aceeasi tema, de exemplu Sybil sau The Three Faces of Eve, cauzele erau dezvaluite, aici ele sunt insuficient explorate, putem doar sa incercam sa le ghicim, pe baza celor cateva indicii.
Actiunea din pod mi-a adus aminte de Anima Persa, totusi Black Christmas nu are finetea lui si nici actorii, care aici au fost mediocri, exceptandu-l poate pe Keir Dullea, pe care mi-as fi dorit sa-l vad mai mult si caruia i se potrivesc cel mai bine rolurile duplicitare, ambigue, alienate, ca cel din David and Lisa, de exemplu.
Au existat si cateva inadvertente in scenariu, insa acestea sunt deja inerente filmelor horror - ma intreb daca nu cumva sunt si intentionate (ma refer aici la comportamentul irational al personajelor).

In ciuda lacunelor, o sa-i dau 2.75 stelute. Si-a atins scopul.

O sa citesc acum si restul comentariilor. To be continued.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif