View Single Post
Old 20 Jan 2006, 11:53   #69
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Se vorbeste aici (si) de eventualele finaluri ale ultimei serii din Harry Potter. Dupa cate am aflat, multi fani (foarte multi, ceva de ordinul milioanelor) i-au scris lui JKR sa nu care cumva sa-l omoare pe Harry Potter, ca se va lasa cu scandal.
Acum, sa-mi dau si eu cu parerea despre cum sa arate ultima parte: O idee (doar o idee, nu o regula aplicabila) ar fi ca Harry Potter sa moara de mina lui Voldemort (ca tot acolo se indreapta si cartile), dar Hermione si Ron sa-i dea lovitura fatala acestui Lord Intunecat, eventual cu ajutorul lui Neville (ei, da, este o parere) sau cu ajutorul lui Severus Plesneala (ca tot este apropiat de Voldemort). Ce ziceti? Cam fantasmagorica aceasta idee, nu-i asa?
Oricum, pana una-alta, abia astept sa vad seria a V-a (cu Ordinul Phoenix) si m-as supara foarte mult (nu tare, cum mai spun altii!!!!) ca sa se taie din carte cum a facut-o Mike Newell cu Goblet of Fire; acesta a lasat afara cateva faze de-a dreptul haioase (in special cele de la inceputul cartii, cu vizita familiei Weasley la familia Dursley si dezastrul produs in sufragerie).
Despre partea a VI-a (Printul Semipur) iarasi nu prea vad ce s-ar putea taia la filmari, da' am cazut pe spate de uimire cind am aflat (din carte) ca Printul Semipur este Severus Plesneala.
Oricum, pentru fanii Harry Potter, filmele din seriile urmatoare vor fi mult mai intunecate (dar nu horror, cum am vazut scris cam peste tot, prin presa de specialitate), iar deznodamintul duce (aproape inevitabil) la moartea lui Harry Potter, ca ne place au ba.
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif