Thread: Cannes 2010
View Single Post
Old 16 May 2010, 23:31   #28
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
s-ar putea ca editia asta sa marcheze un turning-point pentru cinema-ul romanesc de val nou, prin expunerea la critica a celor doua filme noi ale lui Radu Muntean si Cristi Puiu. unele cronici de presa ale festivalului arata mai mult sau mai putin voalat ca o parte din jurnalistii de specialitate s-au cam plictisit de aceleasi genuri si teme, acelasi stil, si aceleasi filozofii pe care de la o vreme "noul val" le tot repeta. As zice ca pe buna dreptate. Asta duce la o intrebare interesanta, care este doua. Pot ai nostri tineri sa produca altceva? Cat de repede va urma si publicul sa se inregimenteze in plictiseala care a cuprins (parte din) critica vizavi de filmul romanesc?

http://www.hotnews.ro/stiri-film-727...-impartite.htm


Parerea mea? Ei bine, nu zic ca nu au fost tari filmele de val nou pe care le-am vazut, dar sincer, mi s-a cam luat si de Epoca de Aur si de Tranzitie si de eroii principali tip ai celor doua epoci. S-a analizat si s-a filmat deja suficient. Altceva la rand!
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 16 May 2010 at 23:38.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif