View Single Post
Old 27 Sep 2010, 09:24   #243
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Jurnalul National:
"În 1981 am fost scos de la Casa de Filme, pentru că băgasem în producţie două filme, îşi aminteşte Bucheru. Am produs filmul lui Pintilie «De ce trag clopotele, Mitică» şi am băgat în producţie filmul «Faleze de nisip», regizat de Dan Piţa, pe scenariul lui Bujor Nedelcovici. «De ce trag clopotele, Mitică» a fost oprit înainte de a se difuza. A fost văzut la patru benzi şi s-a spus: «În nici un caz nu apare, să fie ars». Din fericire, Constantin Pivniceru, directorul de la Buftea, nu l-a ars. A ţinut negativul într-un seif şi a fost scos după Revoluţie.
(...)
Celălalt film, «Faleze de nisip», a reuşit să iasă, dar a apucat să ruleze doar trei sau patru zile pe ecran. A patra zi a fost o consfătuire ideologică la Mangalia, unde Ceauşescu a dat exemplu negativ chiar acest film. A fost dat un telefon la Bucureşti şi filmul a fost pus la index. A început să ruleze din nou abia după '90."
Doua inexactitati:
1) Nu in 1981, ci in 1983, dupa scandalul cu "Faleze de nisip", a avut loc ¨remanierea" in cadrul careia au fost schimbati trei dintre cei patru directori ai caselor de filme (doar Fernoaga a ramas, era prea puternic). Bucheru a fost inlocuit cu Marin Vladimir, Mandric cu Radu Stegaroiu, Corneliu Leu cu... nu mai stiu cine.
2) Conferinta de la Mangalia nu a avut loc "a patra zi" (hai sa fim seriosi! In cat timp se organiza o Conferinta a C.C.-ului?), ci peste luni de zile, in 3 august 1983.
http://www.youtube.com/watch?v=YthLx3nxar8
Premiera cu "Faleze de nisip" avusese loc, daca tin bine minte, prin iarna-primavara...
Oricum, sunt convins ca greselile nu-i apartin lui Bucheru, care are o memorie fenomenala (adesea il intreb tot felul de chichite de pe vremea aia, si pe toate si le aminteste perfect), ci ziaristului, care a comprimat aiurea textul.

Last edited by Pitbull : 27 Sep 2010 at 09:31.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif