View Single Post
Old 22 Dec 2014, 14:37   #77
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by White1:
Nu inteleg prea bine aversiunea fata de Antoine, mi se pare ca e unul din cele mai corecte personaje din film (e drept ca toate se balacesc intr-un relativism moral care le face destul de interesante, de exemplu la inceputul filmului Charles ii sugereaza lui Lucile ca ar putea sa aiba o aventura cu Antoine, dar ar fi dragut ca el sa nu afle). Antoine e un intrus in “high society”-ul parizian la fel cum va fi si Lucile in lumea lui. Comportamentul lui poate parea grosolan dar cel putin e natural, instinctiv, reactioneaza in mod firesc la ceea ce ii se intampla si nu isi cenzureaza emotiile sau reprima sentimentele, cum par sa faca personajele din cealalta lume .
ca sa cuceresti o femeie foarte frumoasa si bogata, iti trebuie mult sarm. atractia, cel putin la prima vedere, se bazeaza mult pe fizic, dar daca te uiti la Antoine, trasaturile sale de la mama-natura sunt departe de ale unuia cu putere de seductie iesita din comun.
alali, spunea, la un moment dat, ca se astepta sa vada in Lucille, o varianta a Annei Karenina. uite, eu ma asteptam sa vad in Antoine, un Vronski. ori, nici vorba de asa ceva. dincolo de toata corectitudinea amintita de tine, mie mi se pare ca personajul a esuat lamentabil,din cauza alegerii nepotrivite a actorului, pentru rol.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif