View Single Post
Old 21 Dec 2014, 12:56   #70
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
La chamade

Am vazut filmul acum o saptamana si trebuie sa recunosc ca nu am ramas cu foarte mult dupa el. Nu are nimic original sau remarcabil, dar atat cat a durat mi-a placut. Din pacate, nu prea am cum sa justific cele doua stelute si jumatate pe care i le voi da, decat prin urmatoarele:

- imi plac Deneuve si Piccoli si sincer m-as uita la un film cu oricare (mai ales cu amandoi) indiferent cat de subtiri ar fi personajele lor.

- am gasit foarte relationabil modul in care personajele se raporteaza la infrastructura si geografia Parisului in functie de mijlocul de transport (de exemplu, o iesire la restaurant in Versailles este la o aruncatura de bat cu decapotabila, dar o distanta infim mai mica in centrul Parisului este dificil de strabatut cu tramvaiul)

- scena in care "Antoine" ii toarna lui Deneuve sampanie pe "genunchi" e un veritabil highlight erotic

- si, in ultimul rand, trebuie sa amintesc secventa in care Deneuve se preface ca merge la lucru, numai ca sa se intoarca acasa si sa se puna sa doarma toata ziua, dupa care isi tromboneste boyfriend-ul ca lucreaza la un proiect important si ca a primit o marire de salariu. La classe!


2.5 stele




P.S.: Alain Cavalier a devenit intre timp un regizor mult mai interesant. Ultima sa isprava, "Le paradis", e unul dintre filmele anului (desi cam eclipsat in presa de relativ asemanatorul "Adieu au langage")
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif