View Single Post
Old 19 Dec 2014, 18:42   #66
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by robertsandu:

Pe mine m-a scos din sărite Antoine ăla, de departe cel mai antipatic personaj din film.

Daaa,si pe mine la fel
M-a surprins putin valul de indignare impotriva lui Charles, ingaduinta lui e taxata vehement drept slabiciune si lipsa de demnitate, pentru tradarea lui Charles Lucille e pusa la zid fara drept de apel,in schimb tradarea de care se face vinovat Antoine fata de Diane nu prea a revoltat pe nimeni.Or aceasta si modul la care se produce e alt detaliu semnificativ.Omul o expediaza acasa mai brutal decat concediezi o menajera,dovedindu-se inca o data un spirit limitat si sarac,pentru ca saracia este mai mult decat o stare materiala.
Lucille e profitoare pentru ca se lasa intretinuta de Charles.Dar Antoine nu e oare profitor pentru ca accepta,total nebarbateste si lipsit de eleganta, favorurile materiale ale unei femei robita de farmecul lui,farmec pentru care ea scoate bani din buzunar platind mese simandicoase si alte capricii ?

Lucille nu pleaca de la amantul ei din cauza lipsurilor pentru a se refugia in confortul cald al banilor lui Charles,Lucille e izgonita de caracterul marunt si ingust al acestuia inapoi, la un om care cert ii este superior lui Antoine,macar din cateva puncte(esentiale) de vedere.Eu am preferat sa vad in poveste mai putin o alegere intre doua stari sociale, cat una intre doi oameni si doua vieti.Si daca e sa-mi las putin imaginatia libera,cred ca Lucille pleca de la Antoine, chiar daca Charles nu ar mai fi primit-o inapoi,pleca oricum si oriunde.

Last edited by sigalia : 19 Dec 2014 at 18:44.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif